Sledovat Ford Czech Republic

Ekonomický přínos odvětví, která stojí na využívání lehkých užitkových automobilů, převyšuje HDP Švýcarska

Tisková zpráva   •   Dub 30, 2019 16:23 CEST

Ford je nejprodávanější značkou užitkových vozů v Evropě
  • Masivní růst využívání lehkých užitkových vozů přispěl v roce 2017 evropské ekonomice sumou 675 miliard eur (v přepočtu přibližně 17 bilionů korun). Vyplývá to z analýzy, kterou si nechal vypracovat Ford
  • Suma převyšuje HDP zemí jako Argentina, Saúdská Arábie nebo Švýcarsko
  • Zpráva konzultační společnosti Centre for Economics and Business Research přinesla zjištění, že dodávky vykazují stále vyšší prodeje díky obrovskému rozvoji online nakupování a živnostenského podnikání
  • Ford pracuje na tom, aby lehké užitkové vozy neztratily relevanci ani v době neustálého zpřísňování emisní legislativy. V roce 2021 například uvede na trh nový elektrický Transit

/V Praze, 30. dubna 2019/ – Online nakupování a zvyšování počtu samostatně výdělečně činných osob stojí za značným nárůstem využívání dodávek – a představuje významný příspěvek k evropské ekonomice. Ten jen v roce 2017 dosáhl výše 675 miliard eur (v přepočtu přibližně 17 bilionů korun). Tato suma převyšuje HDP zemí jako Argentina, Saúdská Arábie nebo ŠvýcarskoVe srovnání s rokem 2012 proběhlo navýšení o 19 procent.

Vyplývá to ze zprávy Ekonomika využívání lehkých užitkových vozů v Evropě, kterou na objednávku Fordu vypracovala britská konzultační organizace Centre for Economics and Business Research (CEBR).

Ford je nejprodávanější značkou užitkových vozů v Evropě a nedávno oznámil, že v roce 2021 uvede na trh nový elektrický Transit, jenž provozovatelům umožní zajíždět i do vznikajících nízkoemisních a bezemisních zón.

Dodávky na vzestupu

CEBR spočítalo hodnotu podnikatelských aktivit, závisejících na využívání lehkých užitkových vozů (např. poštovní a doručovací služby), a také podíl provozovatelů těchto vozů na celkovém inkasu daní z pohonných hmot. Analýza se zaměřila na sedm největších evropských ekonomik. Ukázalo se, že v letech 2012 až 2017 vzrostl příspěvek lehkých užitkových vozů k celkovému ekonomickému výkonu v procentuálním vyjádření nejvíce ve Velké Británii – ze 110 na 145 miliard eur (nárust o 32 procent). V Německu se odehrál vzestup ze 139,4 na 182,9 miliardy eur (nárust o 31 procent). Pro srovnání – celkový hospodářský přínos tak lukrativního odvětví, jako je fotbal, v EU se odhaduje na 25,5 miliardy eur.

Počet dodávek provozovaných ve Francii, Německu, Itálii, Nizozemsku, Španělsku, Turecku a Velké Británii vzrostl v letech 2013 až 2018 o více než 10 procent, z 23 250 000 na 25 690 000 kusů. Největší nárůst vykázaly Turecko (zvýšení o 31 procent), Německo (zvýšení o 24 procent) a Velká Británie (zvýšení o 20 procent).

Jen za loňský rok najezdily dodávky v sedmi uvedených zemích 294 miliard kilometrů, což představuje ekvivalent bezmála tisíce cest ke Slunci a zpět. Nejvíce, 88 miliard kilometrů, najezdili řidiči dodávek ve Francii, zatímco nejvyšší průměrný nájezd – 20 000 kilometrů – vykázaly Nizozemsko a Španělsko.

Budoucnost doručování zboží

Podle zprávy nárůst využívání lehkých užitkových vozů pohánějí dva hlavní trendy. Jedním z nich je online nakupování. V roce 2018 nakoupila alespoň jednou na internetu více než polovina populace EU, ale ve Velké Británii to činí 83 procent, v Nizozemsku 80 a v Německu 77. Druhým motorem je nárůst počtu samostatně výdělečně činných osob po finanční krizi.

V mnoha evropských zemích i městech sílí tlak regulačních orgánů na snižování výfukových emisí a zlepšování kvality ovzduší. Nové emisní normy EU požadují snížení výfukových emisí CO2 u lehkých užitkových automobilů do roku 2030 o 31 procent ve srovnání s rokem 2021.

Ford letos oznámil, že všechny jeho modely budou v budoucnu k dostání i s nějakou formou elektrifikovaného pohonu. Užitkové vozy nejsou výjimkou. Kromě již zmíněného elektrického Transitu, plánovaného na rok 2021, začne Ford již letos prodávat inovativní Transit Custom Plug-In Hybrid s možností čistě elektrického (a tedy bezemisního) provozu na kratší vzdálenosti.

Společnost se však ve svých výhledech do budoucna neomezuje jen na automobily, zkoumá i další vhodná řešení. Jedním z nich by mohla být doručovací služba, testovaná ve spolupráci s Gnewt by Menzies Distribution. Koordinuje různé způsoby dopravy včetně pěších kurýrů, do budoucna počítá i s cyklokurýry.

Ford Motor Company je společnost s celosvětovou působností. Navrhuje, vyrábí a prodává kompletní sortiment osobních vozů, užitkových vozů, SUV a elektromobilů značky Ford a luxusních vozů značky Lincoln. Prostřednictvím společnosti Ford Motor Credit Company poskytuje finanční služby. Usiluje o vybudování vedoucího postavení v oblastech elektrifikace, autonomní jízdy a mobility. Po celém světě Ford zaměstnává přibližně 199 000 lidí. Další informace o produktech, službách a aktivitách Fordu lze nalézt na www.corporate.ford.com.

Tento e-mail Vám byl zaslán na základě toho, že se nacházíte v databázi novinářů a dalších povolaných osob, jejímž zpracovatelem je společnost FORD MOTOR COMPANY, s.r.o. a správcem je společnost AMI Communications, spol. s r.o. V této databázi se nachází pouze Vaše osobní údaje, které jsou volně dostupné z veřejných zdrojů, případně údaje, které jste sám (sama) poskytl(a) společnostem FORD MOTOR COMPANY, s.r.o. nebo AMI Communications, spol. s r.o. Společnost AMI Communications vede databázi jako správce osobních údajů za účelem informování novinářů a dalších povolaných osob o tiskových zprávách a jiných relevantních informacích a sděleních. Nepřejete-li si dostávat od společnosti jakékoliv informace či pouze informace na toto téma, kontaktuje prosím společnost prostřednictvím telefonu +420 234 124 112, resp. e-mailu osobniudaje@amic.cz.

Přiložené soubory

Dokument Word

Komentáře (0)

Přidat komentář

Komentář

By submitting the comment you agree that your personal data will be processed according to Mynewsdesk's Privacy Policy.