Skip to content
Ford oficiálně převzal závod v Craiově před 14 lety, investoval do něj 2 miliardy dolarů a přeměnil ho na výrobní závod splňující nejmodernější standardy.
Ford oficiálně převzal závod v Craiově před 14 lety, investoval do něj 2 miliardy dolarů a přeměnil ho na výrobní závod splňující nejmodernější standardy.

Tisková zpráva -

Ford Otosan posouvá továrnu Fordu v Craiově vstříc elektrické budoucnosti

  • Ford pokračuje ve své transformaci, vlastnictví výrobního závodu v Craiově přešlo na společnost Ford Otosan
  • Ford Otosan plánuje v příštích třech letech investovat do závodu 490 milionů eur, aby podpořil růst výroby a sehrál tak klíčovou roli v elektrifikaci značky Ford v Evropě
  • V roce 2023 se v Craiově začně vyrábět nová generace modelu Transit Courier, následovaná plně elektrickými verzemi v roce 2024
  • Ford Otosan bude pokračovat ve výrobě modelu Ford Puma a v roce 2024 i jeho nové plně elektrické verze

Praha, 8. července 2022 - Ford of Europe oficiálně převedl vlastnictví svého rumunského závodu na společnost Ford Otosan, a pokračuje tak v urychlené transformaci svého podnikání v Evropě s cílem dosáhnout plně elektrické budoucnosti. Po předchozím oznámení a schválení regulačními orgány byla nyní dohoda mezi Ford of Europe a Ford Otosan dokončena.

Spojením výrobní kapacity závodu v Craiově s rozsáhlými zkušenostmi společnosti Ford Otosan v oblasti designu, konstrukce a výroby užitkových vozidel bude tento závod hrát klíčovou roli v plánech společnosti Ford na elektrifikaci a rozvoj užitkových vozidel v Evropě.

"Ford využívá strategická partnerství k lepšímu využití zdrojů sdílením investic a využíváním širšího souboru odborných znalostí, čímž zvyšuje své kapacity v oblasti elektrických a užitkových vozidel v Evropě," řekl Stuart Rowley, předseda představenstva Ford of Europe.

Společnost Ford Otosan rovněž oznámila, že v příštích třech letech plánuje investovat do závodu 490 milionů eur, aby podpořila růst výroby.

V Craiově se bude vyrábět nová generace modelu Transit Courier, včetně verzí van a kombi. Model navržený a zkonstruovaný společností Ford Otosan bude uveden na trh v roce 2023, přičemž výroba všech elektrických verzí bude zahájena v roce 2024.

Ford Otosan bude v závodě v Craiově pokračovat ve výrobě svého nejprodávanějšího evropského osobního vozu Ford Puma a v roce 2024 zahájí výrobu jeho nové plně elektrické verze.

"Akvizicí závodu v Craiově rozšiřuje Ford Otosan své výrobní zkušenosti a schopnosti o mezinárodní operace," řekl Güven Ozyurt, generální ředitel společnosti Ford Otosan. "Vysoce kvalifikovaní zaměstnanci z Craiovy a jejich vynikající práce při výrobě některých z nejoceňovanějších produktů značky Ford navážou na úspěšnou historii společnosti Ford Otosan. Craiova bude těžit z odborné základny a předávání znalostí díky zkušenostem společnosti Ford Otosan v oblasti navrhování, konstrukce a výroby užitkových vozidel i elektrifikace."

Ford také nadále pokračuje v přestavbě svého závodu v německém Kolíně nad Rýnem za 2 miliardy dolarů, kde bude od roku 2023 vyrábět osobní elektromobily.

Teprve před několika dny Ford potvrdil, že si vybral svůj závod ve španělské Valencii jako preferované místo pro montáž vozidel založených na nové architektuře pro elektrické vozy. Po schválení produktového plánu by se tak v závodě ve Valencii mohly začít vyrábět průlomové elektromobily nové generce.

Do roku 2026 plánuje Ford v Evropě prodávat 600 000 elektromobilů ročně, čímž podpoří globální cíl vyrábět do roku 2026 více než 2 miliony elektromobilů ročně.

Ford oficiálně převzal závod v Craiově před 14 lety, investoval do něj 2 miliardy dolarů a přeměnil ho na výrobní závod splňující nejmodernější standardy.

Tato dohoda posílí pozici společnosti Ford Otosan jako největšího výrobce užitkových vozidel v Evropě a rozšíří její působení na mezinárodní úrovni, aby vytvořila udržitelnou hodnotu pro své akcionáře. Po připojení závodu v Craiově přesáhne celková roční výrobní kapacita společnosti Ford Otosan 900 000 vozidel.

Ford Otosan, společný podnik Ford, v němž jsou Ford a Koç Holding majoritními akcionáři, je jedním z nejdéle fungujících a nejúspěšnějších společných podniků v celosvětovém automobilovém průmyslu.

Na slavnostním předání závodu, které se konalo v Craiově za účasti rumunského premiéra a zástupců společnosti Ford Otosan, Stuart Rowley řekl: "Provoz v Craiově má za sebou úspěšné výsledky v oblasti konkurenceschopnosti a flexibility na světové úrovni, což dokládá úspěch modelů Ford EcoSport, Puma a motorů 1,0 l EcoBoost na evropském trhu. Tato iniciativa podpoří strategii společnosti Ford pokračovat v budování prosperujícího evropského byznysu a dosáhnout cíle nulových emisí u všech prodaných vozů a uhlíkové neutrality v celé své evropské působnosti zahrnující zařízení, logistiku a dodavatele do roku 2035."

                                                                      # # #

Témata

Značky


Ford of Europe zajišťuje výrobu, servis a prodej automobilů značky Ford na 50 trzích. Zaměstnává přibližně 45 000 lidí v závodech, které zcela vlastní, a v konsolidovaných joint venture podnicích, respektive přibližně 58 000 lidí při započítání nekonsolidovaných podniků. Vedle finanční společnosti Ford Motor Credit Company zastřešuje Ford Europe také Ford Customer Service Division (divizi péče o zákazníky) a 18 výrobních závodů. První vozy Ford byly dodány do Evropy již v roce 1903 – tedy v roce, kdy byla založena samotná Ford Motor Company. Výroba vozů Ford v Evropě byla zahájena v roce 1911.

O společnosti Ford Motor Company

Ford Motor Company (NYSE: F) je globální společnost se sídlem v Dearbornu ve státě Michigan, která se zavázala pomáhat budovat lepší svět, kde se každý člověk může svobodně pohybovat a plnit si své sny. Firemní plán Ford+, zaměřený na růst a tvorbu hodnot, kombinuje stávající silné stránky, nové schopnosti a dlouhodobě budované vztahy se zákazníky s cílem obohatit jejich zážitky a prohloubit jejich loajalitu. Společnost Ford vyvíjí a dodává inovativní, oblíbené pick-upy a SUV vozy Ford, užitkové dodávky a luxusní vozy Lincoln, jakož i pokročilé služby konektivity. Kromě toho si Ford buduje vedoucí postavení v oblasti řešení mobility,

včetně technologie autonomního řízení, a poskytuje finanční služby prostřednictvím společnosti Ford Motor Credit Company. Ford zaměstnává po celém světě přibližně 182 000 lidí. Další informace o společnosti, jejích produktech a společnosti Ford Motor Credit Company jsou k dispozici na adrese corporate.ford.com.

Tento e-mail Vám byl zaslán na základě toho, že se nacházíte v databázi novinářů a dalších povolaných osob, jejímž zpracovatelem je společnost FORD MOTOR COMPANY, s.r.o. a správcem je společnost AMI Communications, spol. s r.o. V této databázi se nachází pouze Vaše osobní údaje, které jsou volně dostupné z veřejných zdrojů, případně údaje, které jste sám (sama) poskytl(a) společnostem FORD MOTOR COMPANY, s.r.o. nebo AMI Communications, spol. s r.o. Společnost AMI Communications vede databázi jako správce osobních údajů za účelem informování novinářů a dalších povolaných osob o tiskových zprávách a jiných relevantních informacích a sděleních. Nepřejete-li si dostávat od společnosti jakékoliv informace či pouze informace na toto téma, kontaktuje prosím společnost prostřednictvím telefonu +420 234 124 112, resp. e-mailu osobniudaje@amic.cz.

Kontakty pro média

Petr Burián

Petr Burián

Kontakt pro média Public Relations Communication & Public Affairs Manager 603 263 510 LinkedIn

Přejeme si stát se přední světovou automobilkou poskytující špičkové služby.

Společnost Ford působí po celém světě, a proto jsou pro nás důležité konkrétní standardy, podle kterých se můžeme sami posuzovat a podle kterých nás mohou posuzovat ostatní.