Skip to content
V minulosti na Baja úspěšně závodily vozy F-150 Raptor i Ford Bronco.
V minulosti na Baja úspěšně závodily vozy F-150 Raptor i Ford Bronco.

Tisková zpráva -

Ford Ranger Raptor nové generace se chystá na náročný pouštní maraton Baja 1000

  • Nový Ranger Raptor v závodní úpravě 1 se v listopadu zúčastní závodu SCORE International Baja 1000
  • Ranger je pro Ford globální ikonou a Ford počítá s jeho závodním nasazením na několika světadílech
  • Ranger Raptor pojede v závodě na nízkouhlíkové palivo Shell

PRAHA, 1. listopadu 2022 – Ford dnes oznámil, že Ranger Raptor nové generace se zúčastní jednoho z nejtěžších terénních závodů na světě, SCORE International Baja 1000. Ranger Raptor bude závodit na nízkouhlíkové biopalivo, čímž demonstruje potenciál těchto paliv v nejnáročnějších podmínkách.

Divize Ford Performance spolupracovala na vývoji a přípravě závodní verze nového Rangeru Raptor s australským týmem Kelly Racing a s americkým týmem Lovell Racing. Lovell Racing, vedený několikanásobným off-road šampionem a členem Síně slávy terénního motorsportu Bradem Lovellem, je jedním z klíčových off-road týmů Ford Performance.

Ranger je pro Ford již dlouho celosvětovou ikonou. Závodní vůz byl vyroben a testován v Austrálii, odkud zamířil do USA k závěrečnému testování před vytrvalostním závodem.

„Účastí v tomto závodě navazujeme na stovky tisíc kilometrů najetých při testování v rámci vývoje a posouváme Ranger Raptor do nových extrémů,“ řekl Brian Novak, vedoucí off-road motorsportu ve Ford Performance. „Baja 1000 je náročný závod a často se využívá i pro testování terénních vozů,“ dodal. „Jsme nadšeni, že se tohoto extrémního podniku můžeme s Rangerem Raptor zúčastnit.“

Závod Baja 1000, který se koná na poloostrově Baja California, je považován za jeden z nejprestižnějších terénních maratonů. Přitahuje závodníky z celého světa, kteří touží zdolat kilometry zrádného pouštního terénu, strmých srázů a náročných stoupání.

V minulosti na Baja úspěšně závodily vozy F-150 Raptor i Ford Bronco. Ať už šlo o sériový F-150 Raptor z roku 2017, který skončil na stupních vítězů a domů dojel po vlastní ose, o vývoj závodního prototypu Bronco R a ověření současného sériového Bronca nebo o legendární celkové vítězství z roku 1969, vozy Ford zde mají dlouhou tradici.

Ford Performance věří, že Ranger Raptor je na tuto výzvu připraven. Je postaven podle pravidel třídy SCORE, jejímž smyslem je ukázat schopnosti sériových pick-upů. V závodě pojede na biopalivo Shell.

„Nasazení nízkouhlíkových paliv v závodech jako Baja 1000 může pomoci rychleji rozšířit biopaliva a další technologie čisté energie a přispět k jejich širší dostupnosti a příznivějším cenám,“ řekla Cynthia Williams, globální ředitelka Fordu pro udržitelnost, homologaci a compliance.

Ford usiluje o dosažení uhlíkové neutrality ve všech svých automobilech, provozech a dodavatelském řetězci nejpozději do roku 2050 a o dosažení vědecky podložených průběžných cílů do roku 2035. Zatímco značka uvádí na trh elektrifikované verze svých nejoblíbenějších modelů, zároveň pokračuje i ve výzkumu a vývoji alternativních pohonných hmot pro všechna svá vozidla včetně závodních. V perspektivě „well-to-wheels“ (z vrtu až ke kolům), která zohledňuje celkové emise z výroby i spotřeby paliv, mohou vozy na alternativní paliva dosahovat nižších emisí skleníkových plynů než ekvivalentní modely spalující běžné pohonné hmoty.

Na video zachycující přípravu závodního Rangeru Raptor včetně testování se můžete podívat níže.

Témata

Značky


Ford of Europe zajišťuje výrobu, servis a prodej automobilů značky Ford na 50 trzích. Zaměstnává přibližně 35 000 lidí v závodech, které zcela vlastní, a v konsolidovaných joint venture podnicích, respektive přibližně 54 000 lidí při započítání nekonsolidovaných podniků. Vedle finanční společnosti Ford Motor Credit Company zastřešuje Ford Europe také Ford Customer Service Division (divizi péče o zákazníky), 8 společností vlastněných výrobních závodů a 6 nekonsolidovaných podniků. První vozy Ford byly dodány do Evropy již v roce 1903 – tedy v roce, kdy byla založena samotná Ford Motor Company. Výroba vozů Ford v Evropě byla zahájena v roce 1911.

O společnosti Ford Motor Company

Ford Motor Company (NYSE: F) je globální společnost se sídlem v Dearbornu ve státě Michigan, která se zavázala pomáhat budovat lepší svět, kde se každý člověk může svobodně pohybovat a plnit si své sny. Firemní plán Ford+, zaměřený na růst a tvorbu hodnot, kombinuje stávající silné stránky, nové schopnosti a dlouhodobě budované vztahy se zákazníky s cílem obohatit jejich zážitky a prohloubit jejich loajalitu. Společnost Ford vyvíjí a dodává inovativní, oblíbené pick-upy a SUV vozy Ford, užitkové dodávky a luxusní vozy Lincoln, jakož i pokročilé služby konektivity. Kromě toho si Ford buduje vedoucí postavení v oblasti řešení mobility,

včetně technologie autonomního řízení, a poskytuje finanční služby prostřednictvím společnosti Ford Motor Credit Company. Ford zaměstnává po celém světě přibližně 182 000 lidí. Další informace o společnosti, jejích produktech a společnosti Ford Motor Credit Company jsou k dispozici na adrese corporate.ford.com.

Tento e-mail Vám byl zaslán na základě toho, že se nacházíte v databázi novinářů a dalších povolaných osob, jejímž zpracovatelem je společnost FORD MOTOR COMPANY, s.r.o. a správcem je společnost AMI Communications, spol. s r.o. V této databázi se nachází pouze Vaše osobní údaje, které jsou volně dostupné z veřejných zdrojů, případně údaje, které jste sám (sama) poskytl(a) společnostem FORD MOTOR COMPANY, s.r.o. nebo AMI Communications, spol. s r.o. Společnost AMI Communications vede databázi jako správce osobních údajů za účelem informování novinářů a dalších povolaných osob o tiskových zprávách a jiných relevantních informacích a sděleních. Nepřejete-li si dostávat od společnosti jakékoliv informace či pouze informace na toto téma, kontaktuje prosím společnost prostřednictvím telefonu +420 234 124 112, resp. e-mailu osobniudaje@amic.cz.

Kontakty pro média

Petr Burián

Petr Burián

Kontakt pro média Public Relations Communication & Public Affairs Manager 603 263 510 LinkedIn

Přejeme si stát se přední světovou automobilkou poskytující špičkové služby.

Společnost Ford působí po celém světě, a proto jsou pro nás důležité konkrétní standardy, podle kterých se můžeme sami posuzovat a podle kterých nás mohou posuzovat ostatní.