Skip to content
Solární energie a pokročilá umělá inteligence pomáhají s výrobou nového Fordu Transit Custom v "továrně budoucnosti" společnosti Ford Otosan

Tisková zpráva -

Solární energie a pokročilá umělá inteligence pomáhají s výrobou nového Fordu Transit Custom v "továrně budoucnosti" společnosti Ford Otosan

  • Společnost Ford Otosan v rámci rekordní investice ve výši 2 miliard eur slavnostně otevřela revoluční výrobní závod v Yeniköy, který stanovuje nová měřítka pro automobilovou výrobu v Turecku.
  • Výroba zcela nového Transitu Custom - nejprodávanější jednotunové dodávky v Evropě - a osobního vícemístného modelu Tourneo Custom je v plném proudu; následovat budou elektrifikované verze.
  • Oficiální otevření je oslavou modernizace závodu, která zlepšuje účinnost a je dalším milníkem na cestě společnosti Ford Otosan k uhlíkové neutralitě.

PRAHA, 6. listopadu 2023 – Společnost Ford Otosan oslavila transformaci svého nejmodernějšího montážního závodu v Yeniköy, kde probíhá výroba nové generace dodávek Ford Transit Custom, která je jedním ze základních stavebních kamenů nabídky užitkových vozů Ford Pro v celé Evropě.

Pokročilá technologie využití solární energie, komplexní management řízený umělou inteligencí a montážní linky snižující hlučnost patří mezi inovace, které byly zavedeny v rámci investice ve výši 2 miliard eur do výrobních závodů Ford Otosan v Kocaeli včetně Yeniköy - jedná se o dosud největší investici v soukromém sektoru v Turecku.

Ford Otosan je veřejně obchodovaný joint venture společností Ford Motor Company a Koç Holding A.Ş., založený před více než 60 lety. Ve svém prvním vícepodlažním závodě svého druhu vyrábí nový Transit Custom 1,2 - nejprodávanější jednotunovou dodávku v Evropě 3 - spolu s novým osobním vícemístným vozem Tourneo Custom 4,2, který nabízí prostorné a flexibilní uspořádání až pro devět cestujících.

V příštím roce bude zahájena sériová výroba elektrických vozů E-Transit Custom a E-Tourneo Custom, jež přispějí k dosažení uhlíkové neutrality společnosti Ford Otosan ve všech jejích závodech v Turecku do roku 2030.

"Nejmodernější montážní závod v Yeniköy již nyní pomáhá společnosti Ford Pro zvyšovat kvalitu produktů pro zákazníky a jako jeden z nejefektivnějších automobilových výrobních závodů na světě nastavuje nové standardy pro výrobu víceúčelových užitkových vozidel ve velkém měřítku," řekl Hans Schep, generální ředitel Ford Pro pro Evropu. "Ford Pro je již osm let nejprodávanější značkou užitkových vozidel v Evropě. Jako lídr chceme našim zákazníkům zlepšovat zážitek z vlastnictví vozu pomocí inovativních technologií a rozšiřováním nabídky vozidel a zefektivňováním výroby a vývoje."

Výrobní závod v Yeniköy byl vybudován tak, aby stanovil nové měřítko pro výrobu automobilů v Turecku, a stojí v čele elektrické transformace tohoto odvětví v regionu.

Revolučně modernizovaný závod je nyní jedním z nejefektivnějších závodů v celém automobilovém průmyslu. Část roční spotřeby elektrické energie závodu zajišťují zabudované inovativní technologie včetně v tureckém automobilovém průmyslu prvního využití fotovoltaických skleněných stěn. Solární panely na střeše rovněž přispívají ke snížení závislosti na elektřině z externích zdrojů, která je zcela certifikovaná jako obnovitelná. Kromě toho technologie solárních stěn zachycuje sluneční světlo k ohřevu vody, což snižuje spotřebu zemního plynu.

V celém výrobním procesu se používají nejmodernější výrobní řešení. Data v reálném čase a umělá inteligence společně vytvářejí virtuální simulace výroby "digitálních dvojčat", které pomáhají optimalizovat efektivitu výroby a umožňují pohotově reagovat na výkyvy v poptávce, dodávkách komponentů nebo odchylky ve výrobních procesech.

Vícepatrová konstrukce svařovacích a montážních dílen zvyšuje efektivitu výrobní linky tím, že umožňuje užší integraci týmů. Bezdrátové, dobíjecí elektrické nářadí také nahradilo pneumatické vybavení v několika částech výrobní linky, což zajišťuje tišší a pohodlnější pracovní prostředí.

V roce 2025 rozšíří výrobní závod v Yeniköy svoji kapacitu pro výrobu nové generace jednotunových vozidel na 405 000 kusů.

"Jako chytrá továrna budoucnosti vyrábí závod Yeniköy flexibilně, efektivně a udržitelněji; zavádí pokročilé technologie pro plně propojenou a všestrannou výrobu," řekl Güven Özyurt, generální ředitel společnosti Ford Otosan. "Továrna v Yeniköy představuje budoucnost našeho podnikání a pomůže nám splnit rostoucí požadavky našich zákazníků, kteří hledají špičkový design, chytrá a bezemisní vozidla nyní i v následujících letech."

Nový Transit Custom, který je již nyní k dispozici k objednání, je nově vybaven inovacemi inspirovanými zákazníky, včetně prvního sklopného volantu v segmentu a Doručovací Asistent, který šetří čas, zatímco zcela nové Tourneo Custom přináší novou úroveň schopností, luxusu a designu ve všestranném multifunkčním vozidle s až devíti sedadly.

Oba vozy nabízejí historicky nejširší výběr variant včetně nových plug-in hybridních modelů a inteligentního pohonu všech kol, jakož i plnou integraci se softwarovou platformou Ford Pro a službami prostřednictvím standardního připojení 5G. 5

Elektrické varianty E-Transit Custom a E-Tourneo Custom se začnou vyrábět později v roce 2024.

# # #

1 Ford Transit Custom Plug-in Hybrid má dle metodiky WLTP v kombinovaném režimu homologované emise CO2 36-39 g/km, spotřebu paliva 1,6-1,7 l/100 km a dojezd na elektřinu 52-54 km.

Ford Transit Custom má dle metodiky WLTP v kombinovaném režimu homologované emise CO2 184-223 g/km a spotřebu paliva 6,8-11,3 l/100 km.

2 Uváděné hodnoty spotřeby paliva/elektřiny, emisí CO2 a dojezdu na elektřinu byly naměřeny dle technických požadavků a specifikací evropských směrnic (EC) 715/2007 a (EU) 2017/1151 v aktuálním znění. Standardizovaná testovací procedura umožňuje srovnání různých typů automobilů od různých výrobců.

3 Belgie, Česká republika, Dánsko, Finsko, Irsko, Itálie, Maďarsko, Německo, Nizozemsko, Norsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Řecko, Španělsko, Rumunsko, Švédsko, Švýcarsko, Turecko a Velká Británie.

4 Ford Tourneo Custom Plug-in Hybrid má dle metodiky WLTP homologované emise CO2 41-43 g/km, spotřebu paliva 1,8-1,9 l/100 km WLTP a dojezd na elektřinu 49-51 km.

Ford Tourneo Custom má dle metodiky WLTP v kombinovaném režimu homologované emise CO2 193-229 g/km WLTP a spotřebu paliva 7,3-8,7 l/100 km.

5 K využívání funkcí dálkového přístupu je zapotřebí modem FordPass Connect, aplikace FordPass a bezplatné online služby (podrobnosti viz Podmínky používání FordPass). Online služby a funkce vyžadují dostupnost mobilní sítě Vodafone nebo partnerů Vodafone. Postupný vývoj technologií, mobilních sítí i samotných automobilů může do budoucna jednotlivé online funkce omezit nebo zcela znemožnit. Součástí bezplatných online služeb není Wi-Fi hotspot.

Témata


Ford, globální americká společnost, která je již více než 100 let pevně spjata s Evropou, usiluje o svobodu pohybu, která jde ruku v ruce s péčí o planetu a o sebe navzájem. Plán společnosti Ford+ s obchodními jednotkami Model e, Ford Pro a Ford Blue urychluje její evropskou transformaci směrem k plně elektrické a uhlíkově neutrální budoucnosti v roce 2035. Společnost se vydává vpřed s novými odvážnými elektromobily, z nichž každý je navržen s ohledem na evropské řidiče, a inovacemi ve službách, které pomáhají lidem spojovat se, komunitám růst a firmám prosperovat. Prodej a servis vozů Ford na 50 jednotlivých evropských trzích zahrnuje také činnost společnosti Ford Motor Credit Company, divize zákaznických služeb Ford a 14 výrobních závodů (osm plně vlastněných a šest nekonsolidovaných závodů ve společném podniku) se čtyřmi centry v Kolíně nad Rýnem v Německu, ve Valencii ve Španělsku a ve společném podniku v Craiově v Rumunsku a v Kocaeli v Turecku. Společnost Ford zaměstnává přibližně 34 000 lidí ve svých plně vlastněných závodech a konsolidovaných společných podnicích a přibližně 54 000 lidí včetně nekonsolidovaných podniků v celé Evropě. Další informace o společnosti, jejích produktech a úvěru Ford Credit jsou k dispozici na adrese www.corporate.ford.com

O společnosti Ford Motor Company

Ford Motor Company (NYSE: F) je globální společnost se sídlem v Dearbornu ve státě Michigan, která se zavázala pomáhat budovat lepší svět, kde se každý člověk může svobodně pohybovat a plnit si své sny. Firemní plán Ford+, zaměřený na růst a tvorbu hodnot, kombinuje stávající silné stránky, nové schopnosti a dlouhodobě budované vztahy se zákazníky s cílem obohatit jejich zážitky a prohloubit jejich loajalitu. Společnost Ford vyvíjí a dodává inovativní, oblíbené pick-upy a SUV vozy Ford, užitkové dodávky a luxusní vozy Lincoln, jakož i pokročilé služby konektivity. Kromě toho si Ford buduje vedoucí postavení v oblasti řešení mobility, včetně technologie autonomního řízení, a poskytuje finanční služby prostřednictvím společnosti Ford Motor Credit Company. Ford zaměstnává po celém světě přibližně 182 000 lidí. Další informace o společnosti, jejích produktech a společnosti Ford Motor Credit Company jsou k dispozici na adrese corporate.ford.com.

Tento e-mail Vám byl zaslán na základě toho, že se nacházíte v databázi novinářů a dalších povolaných osob, jejímž zpracovatelem je společnost FORD MOTOR COMPANY, s.r.o. a správcem je společnost AMI Communications, spol. s r.o. V této databázi se nachází pouze Vaše osobní údaje, které jsou volně dostupné z veřejných zdrojů, případně údaje, které jste sám (sama) poskytl(a) společnostem FORD MOTOR COMPANY, s.r.o. nebo AMI Communications, spol. s r.o. Společnost AMI Communications vede databázi jako správce osobních údajů za účelem informování novinářů a dalších povolaných osob o tiskových zprávách a jiných relevantních informacích a sděleních. Nepřejete-li si dostávat od společnosti jakékoliv informace či pouze informace na toto téma, kontaktuje prosím společnost prostřednictvím telefonu +420 234 124 112, resp. e-mailu osobniudaje@amic.cz.

Kontakty pro média

Petr Burián

Petr Burián

Kontakt pro média Public Relations Communication & Public Affairs Manager 603 263 510 LinkedIn

Přejeme si stát se přední světovou automobilkou poskytující špičkové služby.

Společnost Ford působí po celém světě, a proto jsou pro nás důležité konkrétní standardy, podle kterých se můžeme sami posuzovat a podle kterých nás mohou posuzovat ostatní.