Sledovat Ford Czech Republic

Víte, co všechno vaše auto umí?

Tisková zpráva   •   Dub 20, 2020 15:40 CEST

Nový Ford Kuga disponuje celou řadou asistenčních technologií.

/V Praze, 20. dubna 2020/ – Aktuální okolnosti přinutily mnoho z nás dramaticky omezit individuální jízdy autem, mnozí svůj vůz dokonce odstavili úplně. Možná přišla ta správná chvíle, abychom se podívali na technologie, které v autě máme a o kterých snad ani nevíme. Až tedy za pár dnů nebo týdnů svého forda zase znovu nastartujeme, budeme třeba schopni alespoň některé z nich využít tak, aby naše jízda byla bezpečnější, plynulejší a příjemnější.

Easy Fuel

Systému Easy Fuel si nelze nevšimnout: když otevřeme víčko nádrže, najdeme tam jen bezvíčkový plnicí otvor. Systém je dnes standardní pro všechny vozy Ford – a má hned dvě velké výhody. Zaprvé nám už nikdy nedovolí omylem natankovat do benzinového auta naftu a naopak (komu z nás se to někdy nestalo, že?) – a navíc už se nikdy nezamažeme o víčko nádrže, prostě tam žádné není. Systém Easy Fuel snad na první pohled vypadá trochu nezvykle, je však zcela bezpečný a nepropustí ven ani kapku paliva, například při převrácení vozu.

Auto Hold

Nenápadná funkce, o které mnoho majitelů moderních vozů Ford opravdu ani neví. Najdeme ji u některých modelů vybavených elektronickou parkovací brzdou. Jde vlastně o doplněk systému HSA – Hill Start Assist, tedy asistent pro rozjezd do kopce. Ten „podrží“ auto na brzdě několik sekund při rozjezdu ve stoupání, takže vám vůz při odbrzdění nepříjemně necouvne. Systém Auto Hold ovšem tuto funkci ještě rozšiřuje a zajistí váš vůz, vždy když zastavíte, na neomezenou dobu – jde vlastně o funkci aktivní ruční brzdy. Na ni přitom nemá žádný vliv, zda vůz stojí směremz kopce, do kopce,nebo na rovině. Systém Auto Hold kromě jiného zabraňuje nepříjemnému „plížení“ vozů se samočinnou převodovkou při čekání u semaforů nebo v koloně. Při rozjíždění se pak řidič nemusí starat o odbržďování, systém si prostřednictvím několika čidel hlídajících všechny důležité parametry sám najde ideální moment, kdy ruční brzdu deaktivuje – bez ohledu na to, zda je vůz vybaveven automatickou či manuální převodovkou.

Varování před projíždějícími vozy při couvání z parkovacího místa (CTA)

Tenhle chytrý systém vám pomůže vždy, když potřebujete vycouvat z nepřehledného místa nebo třeba do frekventované ulice. Jde vlastně o součást systému hlídání mrtvého úhlu a všimne si aut přijíždějících z obou směrů. Bezpečně rozpozná i auta, kter by spěchající nebo nepozorný řidič přehlédl. Na tyto vozy reaguje akustickým i vizuálním signálem – a u některých modelů vaše auto v případě potřeby dokonce sám zastaví.

Zdokonalený systém BLIS u nového Fordu Kuga

Na užitečného pomocníka jménem BLIS, který pomocí radarových senzorů bezpečně indikuje všechna auta skrytá v takzvaném mrtvém úhlu a upozorní na jejich přítomnost oranžovou kontrolkou přímo v zrcátku, už jsme si zvykli. U nové Kugy ale BLIS nabízí ještě více. Pokud řidič na výstrahu nereaguje, zasáhne BLIS lehce do řízení tím, jemně pootočí volantem směrem zpět do původního směru. Vylepšení doznal u nové Kugy i systém Pre collisison Asisst 1.5. Ten už dnes umí sledovat i dopravu v protisměru. Pokud by se tedy řidič nové Kugy rozhodl odbočit doleva a přehlédl přitom protijedoucí auto, asistent sám aktivuje brzdy a předejde kolizi.

Systém BLIS se zohledněním délky přívěsu

Pro velké užitkové vozy, tedy všechny verze modelů Transit a Custom, má teď systém BLIS další užitečné vylepšení: umí totiž počítat i s přívěsem, který je k Transitu nebo ke Customu připojen. Řidič si přitom sám může nastavit délku svého přívěsu (max. 10 metrů). Systém BLIS poté „pohlídá“ mrtvý úhel i pro přívěs – a minimalizujete riziko kontaktu přívěsu s jiným vozem, například při předjíždění.

FordPass Connect

Všechny osobní a některé užitkové vozy Ford, prodávané v Evropě od modelového roku 2020, v sobě mají zabudovaný modem. Ten spolupracuje s aplikací FordPass, kterou si zákazník snadno stáhne z Google Play nebo App Store. Díky tomu může z mobilního telefonu či tabletu svůj vůz třeba na dálku nastartovat a nechat prohřát (u vozů se samočinnou převodovkou), ale také zamknout a odemknout, zkontrolovat stav klíčových hodnot (olej, tlak v pneumatikách a devět dalších parametrů). U hybridních modelů typu plug-in řidič snadno může získat informace o úrovni nabití baterií, o času zbývajícímu ke kompletnímu dobití, aktuálním dojezdu, dobíjecích stanicích na jeho plánované trase a podobně. Přes zabudovaný modem si v autě také lze jednoduše vytvořit Wi-Fi hot spot, který najednou zvládne obsloužit až deset mobilních zařízení.

Moderní osobní i užitkové vozy Ford dnes disponují spoustou pomocných systémů, asistentů a funkcí, přispívajících k bezpečnější a příjemnější jízdě – a bylo by škoda tyhle užitečné pomocníky nevyužívat nebo jejich varování nebrat na vědomí.

Ford Motor Company je společnost s celosvětovou působností. Navrhuje, vyrábí a prodává kompletní sortiment osobních vozů, užitkových vozů, SUV a elektromobilů značky Ford a luxusních vozů značky Lincoln. Prostřednictvím společnosti Ford Motor Credit Company poskytuje finanční služby. Usiluje o vybudování vedoucího postavení v oblastech elektrifikace, autonomní jízdy a mobility. Po celém světě Ford zaměstnává přibližně 199 000 lidí. Další informace o produktech, službách a aktivitách Fordu lze nalézt na www.corporate.ford.com.

Tento e-mail Vám byl zaslán na základě toho, že se nacházíte v databázi novinářů a dalších povolaných osob, jejímž zpracovatelem je společnost FORD MOTOR COMPANY, s.r.o. a správcem je společnost AMI Communications, spol. s r.o. V této databázi se nachází pouze Vaše osobní údaje, které jsou volně dostupné z veřejných zdrojů, případně údaje, které jste sám (sama) poskytl(a) společnostem FORD MOTOR COMPANY, s.r.o. nebo AMI Communications, spol. s r.o. Společnost AMI Communications vede databázi jako správce osobních údajů za účelem informování novinářů a dalších povolaných osob o tiskových zprávách a jiných relevantních informacích a sděleních. Nepřejete-li si dostávat od společnosti jakékoliv informace či pouze informace na toto téma, kontaktuje prosím společnost prostřednictvím telefonu +420 234 124 112, resp. e-mailu osobniudaje@amic.cz.

Komentáře (0)

Přidat komentář

Komentář

By submitting the comment you agree that your personal data will be processed according to Mynewsdesk's Privacy Policy.