Sledovat Ford Czech Republic

Vystavují vaše sluchátka jiné účastníky provozu nebezpečí? Zvukový experiment Fordu poukazuje na rizika jejich používání

Tisková zpráva   •   Kvě 14, 2021 10:00 CEST

Do průzkumu, který si nechal vypracovat Ford, se zapojilo více než 2000 lidí z Francie, Itálie, Německa, Španělska a Velké Británie.

Sluchátka jsou skvělá na nerušený poslech hudby nebo podcastů. Tím, že blokují ruchy na pozadí, také mnoha lidem pomáhají k lepšímu soustředění nebo relaxaci.

Používání sluchátek v silničním provozu může ale být nebezpečné. A nezáleží na tom, zda se jedná o řidiče motorového vozidla, cyklistu, jezdce na elektrické koloběžce či chodce. V některých zemích je proto dokonce zakázáno.1

Nový zvukový experiment Fordu nyní ukázal, že při poslechu hudby ze sluchátek rozpoznají lidé potenciálně nebezpečnou situaci v silničním provozu průměrně o více než čtyři sekundy později než bez nich.

Díky speciálně vyvinuté „8D“ technologii prostorového zvuku se více než 2000 účastníků z několika evropských zemí postupně ocitlo na virtuální ulici, kde se měřila rychlost jejich reakce na potenciálně nebezpečné situace. Po absolvování této zkušenosti většina účastníků uvedla, že v silničním provozu už sluchátka nosit nebude.

Cílem studie bylo upozornit na význam sluchu pro orientaci a správné reakce v silničním provozu. Vznikla v rámci kampaně „Share the Road“, jejímž prostřednictvím chce Ford přispět k většímu vzájemnému porozumění mezi jednotlivými skupinami uživatelů veřejných komunikací.

Průzkum

Do průzkumu, který si nechal vypracovat Ford, se zapojilo více než 2000 lidí z Francie, Itálie, Německa, Španělska a Velké Británie.

Většina respondentů uvedla, že při přepravě z místa na místo sluchátka používá. Účast na nehodě nebo na situaci, která nehodou neskončila jen díky štěstí, připustilo 56 procent dotazovaných, přičemž 27 procent z této skupiny mělo v onom kritickém okamžiku nasazena sluchátka.

Následně byli účastníci vyzváni k vyzkoušení speciálně vyvinuté aplikace Share The Road: Safe And Sound, aby zjistili, jak sluchátka ovlivňují jejich schopnost vnímat akustické signály z okolí.

Aplikace pracuje s technologií „8D“ prostorového zvuku. Uživatele přenese na virtuální ulici s různými ruchy, které působí velmi realisticky a zdánlivě přicházejí z různých směrů. Může jít například o houkající sanitku přijíždějící zezadu.

Měřila se reakční doba účastníků ve třech různých scénářích, vždy s hudbou hrající ve sluchátkách i bez ní. Při přehrávání hudby potřebovali lidé k zaznamenání potenciálního nebezpečí v průměru o 4,2 sekundy delší dobu.

Před absolvováním této zkušenosti uvádělo 44 procent účastníků, že by v silničním provozu sluchátka nepoužívali. Po vyzkoušení aplikace se proti jejich používání vyslovilo 58 procent respondentů, což představuje nárůst o 31 procent. Počet respondentů uvádějících, že hodlají sluchátka při cestování používat pravidelně, se snížil o 64 procent.

Share The Road

Ford nyní zpřístupnil aplikaci Share The Road: Safe and Sound i široké veřejnosti. Kdokoliv si tak může vyzkoušet, jak je vnímání zvuků důležité, když nejsme na silnici sami. Stačí na chytrém telefonu navštívit adresu https://fordsharetheroad8d.com/

V minulosti tým kampaně Share the Road vyvinul mimo jiné oceňovanou aplikaci virtuální reality WheelSwap, jejímž prostřednictvím se řidiči mohli lépe vžít do kůže cyklistů a naopak. Loni Ford představil prototyp Emoji bundy, jejímž cílem bylo ukázat, jak by inteligentní design mohl přispět k lepší komunikaci mezi účastníky silničního provozu a snížit napětí mezi nimi.

Citace

„V naší schopnosti orientovat se v prostředí hraje zvuk zásadní roli. Že se v okolí děje něco důležitého, často dříve uslyšíme než uvidíme. Jakkoliv pro nás mohou být sluchátka v mnoha ohledech prospěšná, v silničním provozu blokují důležité zvukové signály. Proto by se mohlo stát, že si nevšimneme ostatních účastníků provozu a vystavíme je – nebo sebe – nebezpečí.“

Dr. Maria Chait, profesorka sluchové kognitivní neurovědy, University College London

„Tímto výzkumem upozorňujeme na důležitý problém bezpečnosti silničního provozu, který často zůstává stranou pozornosti. Doufáme, že webová aplikace Share The Road: Safe and Sound, kterou si prostřednictvím chytrého telefonu může vyzkoušet kdokoliv, zvýší povědomí o tom, co obnáší používání sluchátek v silničním provozu.“

Emmanuel Lubrani, Share The Road, Ford of Europe

Video si můžete prohlédnout zde

Poznámky

1. Francie zakázala řidičům a cyklistům používání sluchátek


Ford of Europe zajišťuje výrobu, servis a prodej automobilů značky Ford na 50 trzích. Zaměstnává přibližně 45 000 lidí v závodech, které zcela vlastní, a v konsolidovaných joint venture podnicích, respektive přibližně 58 000 lidí při započítání nekonsolidovaných podniků. Vedle finanční společnosti Ford Motor Credit Company zastřešuje Ford Europe také Ford Customer Service Division (divizi péče o zákazníky) a 18 výrobních závodů. První vozy Ford byly dodány do Evropy již v roce 1903 – tedy v roce, kdy byla založena samotná Ford Motor Company. Výroba vozů Ford v Evropě byla zahájena v roce 1911.

Ford Motor Company je společnost s celosvětovou působností. Navrhuje, vyrábí a prodává kompletní sortiment osobních vozů, užitkových vozů, SUV a elektromobilů značky Ford a luxusních vozů značky Lincoln. Prostřednictvím společnosti Ford Motor Credit Company poskytuje finanční služby. Usiluje o vybudování vedoucího postavení v oblastech elektrifikace, autonomní jízdy a mobility. Po celém světě Ford zaměstnává přibližně 188 000 lidí. Další informace o produktech, službách a aktivitách Fordu lze nalézt na www.corporate.ford.com.

Tento e-mail Vám byl zaslán na základě toho, že se nacházíte v databázi novinářů a dalších povolaných osob, jejímž zpracovatelem je společnost FORD MOTOR COMPANY, s.r.o. a správcem je společnost AMI Communications, spol. s r.o. V této databázi se nachází pouze Vaše osobní údaje, které jsou volně dostupné z veřejných zdrojů, případně údaje, které jste sám (sama) poskytl(a) společnostem FORD MOTOR COMPANY, s.r.o. nebo AMI Communications, spol. s r.o. Společnost AMI Communications vede databázi jako správce osobních údajů za účelem informování novinářů a dalších povolaných osob o tiskových zprávách a jiných relevantních informacích a sděleních. Nepřejete-li si dostávat od společnosti jakékoliv informace či pouze informace na toto téma, kontaktuje prosím společnost prostřednictvím telefonu +420 234 124 112, resp. e-mailu osobniudaje@amic.cz.