Skip to content
Nepřehlédnutelný automobil vznikal v utajení. Konstrukci zajistila divize Ford Performance ve spolupráci s rakouskou společností která se specializuje na elektrifikované soutěžní a závodní vozy.
Nepřehlédnutelný automobil vznikal v utajení. Konstrukci zajistila divize Ford Performance ve spolupráci s rakouskou společností která se specializuje na elektrifikované soutěžní a závodní vozy.

Tisková zpráva -

Expresní doručení: Dramaticky tvarovaný Ford Pro Electric SuperVan přijíždí s výkonem 2000 koní

  • Ford Pro představuje extrémně výkonný elektrický SuperVan; účelem tohoto speciálu, inspirovaného novým E-Transitem Custom, je demonstrovat možnosti Ford Pro v oblastech digitalizace a elektrického pohonu
  • Vůz kombinuje elektrický pohon o výkonu 1471 kW (2000 k) se závodním podvozkem a brzdami; SuperVan dostal také systém Ford SYNC, speciální jízdní režimy a rekuperační brzdění
  • Unikátní dodávka se představí ve světové premiéře na Festivalu rychlosti v britském Goodwoodu; za volant usedne Romain Dumas, závodník z Le Mans a elektrický rekordman

PRAHA, 23. června 2022 – Ford dnes začíná psát první elektrifikovanou kapitolu v historii legendárních SuperVanů. Na Festivalu rychlosti v britském Goodwoodu představuje ve světové premiéře extrémně výkonný prototyp s názvem Ford Pro Electric SuperVan.

Vůz v plné míře využívá potenciál elektrického pohonu a rozšířené konektivity. Je to nejvýkonnější dodávka značky Ford v historii a svými výjimečnými parametry zdůrazňuje odhodlání Fordu v oblasti elektrifikace.

Čtyři elektromotory ve spojení s 50kWh baterií, opatřenou kapalinovým chlazením, a speciálním řídicím systémem udělují elektrickému SuperVanu výkon 1471 kW (2000 k), díky němuž vůz zrychlí z klidu na 100 km/h za méně než dvě sekundy. Také podvozek vznikl speciálně pro Electric SuperVan a je dimenzovaný pro jízdu na závodních okruzích, využívá však i některé komponenty z nedávno představeného E-Transitu Custom, 1 což je první čistě elektrická verze nejprodávanější dodávky na evropském trhu. 2,3 Ze sériových vozů Ford pochází rovněž palubní systém Ford SYNC s dotykovou obrazovkou, 4 rozšířený o funkce související se specifickými vlastnostmi elektrického SuperVanu.

Rozšířená konektivita umožňuje přenos dat pro vzdálenou správu vozu v reálném čase, stejně jako to funguje v případě integrovaných online služeb zvyšujících produktivitu více než 125 000 zákazníků Ford Pro v Evropě. Nechybí ani přepínatelné jízdní režimy a rekuperační brzdění, obojí v principu podobné technologiím používaným v sériových elektromobilech značky Ford.

Nepřehlédnutelný automobil vznikal v utajení. Konstrukci zajistila divize Ford Performance ve spolupráci s rakouskou společností která se specializuje na elektrifikované soutěžní a závodní vozy. O design exteriéru se postaral návrhářský tým Fordu z německého Kolína nad Rýnem.

„SuperVan vstupuje do 21. století s elektrickým pohonem o výkonu 2000 koní a nezaměnitelným vzhledem, inspirovaným novým E-Transitem Custom. Dynamika ale není jen záležitostí výkonu motoru – díky výpočetnímu výkonu elektrického SuperVanu mohou inženýři optimalizovat jeho vlastnosti v reálném čase, stejně jako u špičkových závodních vozů,“ řekl

Mark Rushbrook, globální ředitel Ford Performance Motorsports.

První SuperVan byl představen v roce 1971. Vzhledově vycházel z Transitu Mk. 1, ale poháněl ho uprostřed uložený motor ze závodního Fordu GT40. Stejný vzorec se zopakoval v případě SuperVanu 2. Pod laminátovou kopií karoserie Transitu Mk. 2 se ukrýval motor Cosworth V8 o výkonu 434 kW (590 k) ze závodního vozu Ford C100. SuperVan 3 pak kombinoval podobu modernizovaného Transitu Mk. 3 s motorem Cosworth HB o výkonu 478 kW (650 k), který jinak poháněl tehdejší monoposty Formule 1.

„Podstatou Ford Pro je zrychlování produktivity našich zákazníků. Proč tedy nevytvořit nový elektrický SuperVan, který ukazuje možnosti elektrifikace a konektivity?“ řekl Hans Schep, generální ředitel Ford Pro pro Evropu. „Tento neuvěřitelný prototyp posouvá moderní techniku a nezaměnitelný vzhled E-Transitu Custom na novou úroveň a slouží jako vysokorychlostní svědectví o možnostech ekosystému online služeb Ford Pro.“

Ford Pro Electric SuperVan se dnes odhaluje na Festivalu rychlosti, kde má zároveň dynamickou premiéru nová generace sportovního pick-upu Ford Ranger Raptor. 5 Schopnosti elektrického SuperVanu předvede na slavném goodwoodském kopci úspěšný závodní jezdec a specialista na elektrický motorsport Romain Dumas.

E-Transit Custom dotažený do extrému

Ford Pro Electric SuperVan je prototyp existující v jediném exempláři. Tým Ford Design měl proto zcela volnou ruku a mohl navrhnout extravagantní vůz, jehož vzhled na sebe strhává pozornost a odráží extrémní dynamický potenciál elektrického SuperVanu. Výrazně rozšířené lemy blatníků, svalnatý styl a speciální zbarvení tvoří dohromady nejextrémnější interpretaci designového tvarosloví Transitu, zatímco elektrický pohon dal návrhářům více svobody než spalovací motor se svými nároky na zástavbu a chlazení.

„Možnost navázat na příběh legendárního SuperVanu a přetvořit ho pro 21. století byla příležitostí snů,“ řekl Amko Leenarts, ředitel designu ve Ford of Europe. „Čtvrtá kapitola historie SuperVanu je zatím nejrychlejší a nejextrémnější, současně si však zachovává DNA Transitu. Proporce jsou dramatičtější verzí toho, co jsme navrhli pro E-Transit Custom, a přední světelný pás uděluje vozu futuristický vzhled. Elektrický SuperVan je absolutním vrcholem designového jazyka Transitu.“

Konstrukci vozu tvoří podlahová plošina E-Transitu Custom, doplněná o ocelový trubkový rám a kompozitové panely karoserie. Speciální baterii o kapacitě 50 kWh, jejíž uložení ve voze respektuje požadavky na nízké těžiště a optimální rozložení hmotnosti, lze běžnou automobilovou rychlonabíječkou zcela nabít přibližně za 45 minut. Informace o baterii a průběhu nabíjení si řidič může zobrazit na palubní obrazovce.

Čtyři elektromotory dohromady posílají na všechna čtyři kola výkon přibližně 1471 kW (2000 k). Vůz díky tomu vystřelí z klidu na 100 km/h za méně než dvě sekundy a je to s náskokem nejrychlejší SuperVan v historii. A také nejšetrnější k ovzduší.

Stejně jako každá dobrá dodávka má i SuperVan za řidičem nákladový prostor. Nakládku a vykládku usnadňují boční dveře. Ford pro ně vyvíjí i bezpečný elektromagnetický zámek ovládaný prostřednictvím obrazovky SYNC.

Soustava kamer umožňuje sledovat impozantní ukázky dynamických schopností SuperVanu publiku z celého světa. Stejně jako ve Fordu E-Transit může řidič zapnout obraz z kamer na palubní obrazovce a podle potřeby mezi nimi přepínat, například při manévrování.

Jakým způsobem k projektu přispěly Ford Performance a STARD, je zřejmé na první pohled. Dramaticky tvarovaný přední spoiler, boční nástavce prahů a zadní difuzor by se vyjímaly i na nějakém závodním automobilu, zatímco aerodynamické prvky v zadní části karoserie přivádějí vzduch k zadnímu křídlu a pomáhají generovat přítlak.

Závodní technika se nachází také pod karoserií. Kola jsou zavěšena na páru trojúhelníkových ramen s nestejnou délkou a požadavkům na závodní vozy odpovídají rovněž obě nápravnice, těhlice i brzdy, aby výkony SuperVanu v zatáčkách a při zpomalování plně odpovídaly jeho ohromující dynamice v přímém směru.

Data, která zlepšují výkon i produktivitu

V interiéru vozu Ford Pro Electric SuperVan se nachází ochranný rám a závodní sedadla splňující standardy FIA, stejně jako velká dotyková obrazovka systému SYNC. Je převzatá z produkčních modelů Fordu, jako je Mustang Mach-E, 6a vedle zobrazování informací slouží k ovládání rozšířených online funkcí. V případě potřeby si řidič elektrického SuperVanu může dát přestávku od náročné jízdy na závodní dráze a naplánovat si trasu, najít nabíječku, připojit se k Wi-Fi nebo si zatelefonovat – to vše prostřednictvím obrazovky SYNC.

Obrazovka slouží také k přepínání jízdních režimů, které modifikují průběh točivého momentu, intenzitu rekuperačního brzdění a reakce na pokyny řidiče podle různých provozních scénářů:

  • Road – pro vzácné případy „normální“ jízdy
  • Track – rovnováha mezi rychlostí v přímce a v zatáčkách s použitím hladkých závodních pneumatik („slicků“)
  • Drag – maximální akcelerace na drag stripu se speciálními radiálními pneumatikami určenými pro závody ve zrychlení
  • Drift – pro spektakulární řízené smyky, ukázky agility a jízdu na sněhu
  • Rally – optimální výkon na asfaltových i šotolinových rychlostních zkouškách za předpokladu použití patřičných pneumatik

Další jemné doladění jízdních charakteristik vozu je dílem elektronických systémů, k nimž patří regulace prokluzu kol, launch control, omezovač rychlosti pro jízdu v boxové uličce nebo třístupňové rekuperační brzdění, podobné funkci L Mode v E-Transitu. Při jízdě nižšími rychlostmi se uplatní funkce ECO Mode, která udržuje elektromotory v úsporném režimu, nastaví rekuperační brzdění na maximum a odpojí pohon zadních kol. Protipólem je funkce E-Boost, která po stisku tlačítka krátkodobě navýší výkon i točivý moment.

Strhující podívanou nabízí režim čistění pneumatik, v němž se zabrzdí kola na jedné nápravě, zatímco na druhé se protáčejí. Tímto způsobem lze před jízdou na drag stripu zbavit přední i zadní pneumatiky nalepených nečistot a zahřát je.

Stejně jako moderní závodní vozy – a pracovité dodávky od Fordu – umí i Electric SuperVan odesílat v reálném čase provozní údaje do softwaru pro vzdálenou správu. Firmy mohou stav a bezpečnost svých vozových parků sledovat prostřednictvím Ford Pro E‑Telematics 7 nebo FordPass Pro 8; podobným způsobem mohou inženýři Ford Performance monitorovat stav elektrického SuperVanu prostřednictvím speciálního softwaru, který zobrazuje údaje o rychlosti, časech na kolo a stavu jednotlivých systémů vozu.

Kromě demonstrace kompetencí Fordu v oblastech elektrického pohonu a konektivity slouží Electric SuperVan také jako vysokorychlostní vědecký experiment. Jeho extrémní provozní scénáře a konstrukční koncept nesvázaný homologačními předpisy umožňují Fordu posunout technické hranice a získat poznatky, které v budoucnu povedou ke zdokonalení závodních i silničních vozů, softwaru a služeb.

Za volantem elektrického SuperVanu v Goodwoodu sedí Romain Dumas, jezdec s bezprecedentními výsledky v elektrickém závodění. Je držitelem traťových rekordů v závodech do vrchu v Goodwoodu i na Pikes Peak a zajel rekordní čas s elektromobilem na obávané Nordschleife, kde také vyhrál čtyři čtyřiadvacetihodinovky. Dále se pyšní rekordní ujetou vzdáleností v závodě 24 hodin Le Mans, titulem z mistrovství světa FIA ve vytrvalostních závodech a vítězstvím ve třídě na Rallye Monte Carlo.

Kompletní fotogalerii naleznete na zde.

#FOS #FordProElectricSuperVan #FordPro #FordPerformance


                                                                 # # #

1 Oficiálně homologované hodnoty spotřeby paliva a emisí CO2 budou zveřejněny před uvedením modelu na trh. Uváděného dojezdu (zamýšlená cílová hodnota dle WLTP) lze dosáhnout s plně nabitou baterií. Skutečný dojezd se může lišit v důsledku různých faktorů (např. povětrnostní podmínky, styl jízdy, profil trasy, stav vozidla, stáří a stav lithium-iontové baterie).

2 Belgie, Česká republika, Dánsko, Finsko, Francie, Irsko, Itálie, Maďarsko, Německo, Nizozemsko, Norsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko a Turecko.

3 Dle celosvětového přehledu nových registrací S&P za rok 2021.

4 Nenechte se při řízení rozptylovat. Je-li to možné, využívejte ovládání hlasem. Nedržte telefon za jízdy. Některé funkce nemusí být dostupné, je-li zařazen rychlostní stupeň. Ne všechny funkce jsou kompatibilní se všemi telefony.

5 Ford Ranger Raptor twin-turbo 3.0 EcoBoost V6 má homologované emise CO2 od 315 g/km a homologovanou spotřebu paliva od 13,8 l/100 km. Uváděné hodnoty spotřeby paliva/elektřiny, emisí CO2 a dojezdu na elektřinu byly naměřeny dle technických požadavků a specifikací evropských směrnic (EC) 715/2007 a (EU) 2017/1151 v aktuálním znění. Standardizovaná testovací procedura umožňuje srovnání různých typů automobilů od různých výrobců.

6 Dle metodiky WLTP. V závislosti na provedení vozu a konfiguraci baterie lze s plně nabitou baterií dosáhnout dojezdu až 610 km (zamýšlená cílová hodnota dle WLTP). Skutečný dojezd se může lišit v důsledku různých faktorů (např. povětrnostní podmínky, styl jízdy, profil trasy, stav vozidla, stáří a stav lithium-iontové baterie).

7 K dispozici ve vozech se zabudovaným modemem nebo vybavených schváleným plug-in zařízením. Může být zapotřebí aktivace modemu. Ford Telematics a Ford Data Services vyžadují placený tarif. Vztahují se na ně Podmínky používání. Telematické služby a funkce závisí na zvoleném tarifu a dostupnosti datového pokrytí. V důsledku dalšího vývoje technologií/mobilních sítí/automobilů může časem dojít k omezení funkčnosti nebo vyřazení z provozu některých online funkcí.

8 Aplikace FordPass Pro je kompatibilní s vybranými mobilními platformami. K dispozici je formou stažení. Mohou být účtovány poplatky za čerpání dat a odesílání zpráv.

Témata

Značky


Ford of Europe zajišťuje výrobu, servis a prodej automobilů značky Ford na 50 trzích. Zaměstnává přibližně 45 000 lidí v závodech, které zcela vlastní, a v konsolidovaných joint venture podnicích, respektive přibližně 58 000 lidí při započítání nekonsolidovaných podniků. Vedle finanční společnosti Ford Motor Credit Company zastřešuje Ford Europe také Ford Customer Service Division (divizi péče o zákazníky) a 18 výrobních závodů. První vozy Ford byly dodány do Evropy již v roce 1903 – tedy v roce, kdy byla založena samotná Ford Motor Company. Výroba vozů Ford v Evropě byla zahájena v roce 1911.

O společnosti Ford Motor Company

Ford Motor Company (NYSE: F) je globální společnost se sídlem v Dearbornu ve státě Michigan, která se zavázala pomáhat budovat lepší svět, kde se každý člověk může svobodně pohybovat a plnit si své sny. Firemní plán Ford+, zaměřený na růst a tvorbu hodnot, kombinuje stávající silné stránky, nové schopnosti a dlouhodobě budované vztahy se zákazníky s cílem obohatit jejich zážitky a prohloubit jejich loajalitu. Společnost Ford vyvíjí a dodává inovativní, oblíbené pick-upy a SUV vozy Ford, užitkové dodávky a luxusní vozy Lincoln, jakož i pokročilé služby konektivity. Kromě toho si Ford buduje vedoucí postavení v oblasti řešení mobility,

včetně technologie autonomního řízení, a poskytuje finanční služby prostřednictvím společnosti Ford Motor Credit Company. Ford zaměstnává po celém světě přibližně 182 000 lidí. Další informace o společnosti, jejích produktech a společnosti Ford Motor Credit Company jsou k dispozici na adrese corporate.ford.com.

Tento e-mail Vám byl zaslán na základě toho, že se nacházíte v databázi novinářů a dalších povolaných osob, jejímž zpracovatelem je společnost FORD MOTOR COMPANY, s.r.o. a správcem je společnost AMI Communications, spol. s r.o. V této databázi se nachází pouze Vaše osobní údaje, které jsou volně dostupné z veřejných zdrojů, případně údaje, které jste sám (sama) poskytl(a) společnostem FORD MOTOR COMPANY, s.r.o. nebo AMI Communications, spol. s r.o. Společnost AMI Communications vede databázi jako správce osobních údajů za účelem informování novinářů a dalších povolaných osob o tiskových zprávách a jiných relevantních informacích a sděleních. Nepřejete-li si dostávat od společnosti jakékoliv informace či pouze informace na toto téma, kontaktuje prosím společnost prostřednictvím telefonu +420 234 124 112, resp. e-mailu osobniudaje@amic.cz.

Kontakty pro média

Petr Burián

Petr Burián

Kontakt pro média Public Relations Communication & Public Affairs Manager 603 263 510 LinkedIn

Související příběhy

Přejeme si stát se přední světovou automobilkou poskytující špičkové služby.

Společnost Ford působí po celém světě, a proto jsou pro nás důležité konkrétní standardy, podle kterých se můžeme sami posuzovat a podle kterých nás mohou posuzovat ostatní.