Skip to content
Ford Model T na cestě kolem světa

Tisková zpráva -

Ford Model T na cestě kolem světa

/V Praze, 16. března 2016/ – Objet zeměkouli není žádná maličkost. A objet zeměkouli ve stoletém Fordu Model T, to už chce pořádnou odvahu. Dirk a Trudy Regterovi z Nizozemska se ale rozhodli, že se o to pokusí.

Manželé Regterovi vyrazili na cestu v létě 2012. V rámci první etapy zdolali za 180 dní vzdálenost 22 000 kilometrů a docestovali ze svého domovského Edamu až do Kapského města v Jihoafrické republice.

V roce 2013 dobyl pár Spojené státy americké a Kanadu, když opět za 180 dní projel 22 států a urazil při tom vzdálenost 28 000 km. V roce 2014 si neohrožení cestovatelé připsali dalších 26 000 km přes Jižní Ameriku, znovu za 180 dní.

Dosud najeli Regterovi bezmála 80 000 kilometrů. Po cestě navštěvují projekty provozované mezinárodní neziskovou organizací SOS dětské vesničky.

V letech 2016 a 2017 plánuje nizozemská dvojice procestovat Nový Zéland, Austrálii, Indonésií a Indii. Poté se přes Himálaj dostane do Číny, odkud bude pokračovat přes Mongolsko až domů do Nizozemska.

Automobil, který dobyl svět

Cestovat po světě sto let starým Fordem Model T vyžaduje značné odhodlání, tento veterán je však velmi robustní a díky prosté konstrukci se snadno udržuje i opravuje.

Dirk a Trudy Regterovi, oba již v penzi, si pořídili Ford Model T z roku 1915 v roce 1997. Dirk předtím vlastnil Model T 1923 a Model A 1928. Celoživotní vášeň pro veterány značky Ford zdědil po svém otci a dědovi.

V letech 1908 až 1927 vyrobil Ford více než patnáct milionů vozů Model T. Výroba začala ve Spojených státech amerických, brzy se však rozšířila do celého světa včetně evropských montážních závodů v Dánsku, Německu, Irsku, Španělsku a Velké Británii. Ford Model T bez nadsázky postavil svět na kola. Úspěch mu zajistila kombinace příznivé ceny, spolehlivosti a nízkých nákladů na údržbu, jenž vyplývaly z použití standardizovaných vyměnitelných součástí.

„V Africe jsme museli u místního kováře svařit prasklé přední kolo,“ řekl Dirk. „Jinak jsem vcelku zručný a se šroubovákem, kladivem, lepicí páskou a stahovacími popruhy se toho dá vyřešit hodně.“

Regterův Ford Model T je poháněn zážehovým motorem o objemu 3.0 l a je ve stejné konfiguraci, v jaké opustil v roce 1915 továrnu. Jedinou změnu představují větší kola se dřevěnými paprsky, se kterými je jízda na dlouhé vzdálenosti příjemnější. Sada pneumatik vydrží na běžných silnicích přibližně 15 000 km, ale na drsných nezpevněných cestách, s jakými se cestovatelé setkali v Africe nebo Jižní Americe, je to daleko méně.

„Na hranici Jihoafrické republiky a Botswany jsme narazili na farmáře, který měl ve stodole starý Ford Model T. Věnoval nám z něj pneumatiku darem jako příspěvek na cestu,“ řekl Dirk.

A zatím nejlepší moment celého dobrodružství?

„Highway 1 z Los Angeles do San Franciska je překrásná: příkré kopce, hluboké rokle, hory na jedné straně a nádherný výhled na oceán na druhé. Dechberoucí zážitek.“

Podívejte se na video, ve kterém Dirk Regter komentuje zážitky z cest:

https://youtu.be/hhwVjJvEjAs


Ford Motor Company je společnost s celosvětovou působností. Ústředí má v Dearbornu v americkém státě Michigan. Zabývá se výrobou automobilů a individuální mobilitou v širším smyslu. Po celém světě má 62 výrobních závodů a zaměstnává přibližně 203 000 lidí. Její hlavní náplní je navrhování, výroba, prodej a údržba osobních i užitkových vozů značek Ford a Lincoln. V zájmu rozšiřování svého obchodního modelu Ford nicméně aktivně vyhledává nové příležitosti. Proto investuje do oblastí elektrifikace, autonomní jízdy a mobility. Prostřednictvím společnosti Ford Motor Credit Company zároveň Ford poskytuje finanční služby. Další informace o produktech, službách a aktivitách Fordu lze nalézt na www.corporate.ford.com.

Kontakty pro média

Petr Burián

Petr Burián

Kontakt pro média Public Relations Communication & Public Affairs Manager 603 263 510 LinkedIn

Přejeme si stát se přední světovou automobilkou poskytující špičkové služby.

Společnost Ford působí po celém světě, a proto jsou pro nás důležité konkrétní standardy, podle kterých se můžeme sami posuzovat a podle kterých nás mohou posuzovat ostatní.