Skip to content
Ford vyvíjí technologii upozorňující na nebezpečné výmoly
Ford vyvíjí technologii upozorňující na nebezpečné výmoly

Tisková zpráva -

Ford zkouší novou technologii, která by mohla v reálném čase upozorňovat řidiče na nebezpečné výmoly

  • Náklady na opravu škody způsobené výmolem snadno přesáhnou 10 000 Kč

  • Špatný povrch vozovky se podílí na více než třetině všech dopravních nehod

  • Po tuhé zimě budou silnice patrně v ještě horším stavu

  • Díky kamerám a modemům v automobilech by mělo být možné získávat informace o výmolech na trase v reálném čase

/V Praze, 20. února 2017/ Letošní zima bude patrně nejhorší za hodně dlouhou dobu. Teploty hluboko pod nulou, led a sníh se podepisují mimo jiné na stavu silnic.

V celoevropském měřítku se špatný povrch vozovky nějakým způsobem podílí na více než třetině všech dopravních nehod.* V roce 2011 bylo v Evropě hlášeno 20 milionů výmolů, ale opravila se z toho jen polovina. Odhadované náklady přitom přesáhly 1,2 miliardy eur (v přepočtu přibližně 32 mld. Kč). Ve Velké Británii úřady zaznamenají nahlášení škody způsobené výmolem každých 17 minut. Průměrná výše škody přitom činí 432 liber (asi 13 700 Kč).**

Drahým opravám by ale do budoucna mohla předejít důmyslná virtuální mapa výmolů, na které pracuje Ford. Testování by mělo začít během letošního roku. Mapa ukáže řidičům v reálném čase přímo na palubním displeji, kde se výmoly nacházejí a jak jsou velké. Současně doporučí alternativní trasu.

„Virtuální mapa by mohla zobrazovat nový výmol prakticky ihned po jeho vzniku a téměř okamžitě upozornit na nebezpečí ostatní řidiče,“ řekl Uwe Hoffmann, inženýr výzkumu ve Ford of Europe. „Senzory výmolů se nacházejí v našich vozech už dnes.“

Vozy Ford Galaxy, Mondeo a S-MAX s adaptivními tlumiči pérování dokážou zaznamenat přejezd výmolu a bleskově upravit vlastnosti tlumení tak, aby se předešlo poškození podvozku.

Mráz, sníh a led způsobují vznik prasklin a postupné drolení povrchu vozovky. Situaci zhoršují silné jarní deště, které naplní výmoly vodou. Technici z výzkumného střediska Fordu v německých Cáchách nyní přemýšlejí, jak pomocí kamer a zabudovaných modemů získávat detailní údaje o výmolech a v reálném čase je předávat do cloudu, aby byly k dispozici ostatním řidičům.

Jiný výzkum Fordu je zaměřen na možnosti aktivního podvozku, který by mohl výrazně zmenšit intenzitu rázů od kol na špatném povrchu.

Ve svém zkušebním areálu u belgického Lommelu má Ford také 1,9 km dlouhý úsek s napodobeninami nejhorších úseků silnic, na jaké lze ve světě narazit.

Zlí jazykové ovšem tvrdí, že Ford mohl ušetřit náklady spojené s výstavbou tohoto areálu, kdyby testování odolnosti svých vozů proti dírám a výmolům přesunul na běžnou silniční sítˇ v ČR…

* http://cordis.europa.eu/project/rcn/192281_en.html

** http://www.racfoundation.org/media-centre/pothole-compensation-claims-2015-16

Témata


Ford Motor Company je společnost s celosvětovou působností. Ústředí má v Dearbornu v americkém státě Michigan. Zabývá se výrobou automobilů a individuální mobilitou v širším smyslu. Po celém světě má 62 výrobních závodů a zaměstnává přibližně 201 000 lidí. Její hlavní náplní je navrhování, výroba, prodej a údržba osobních i užitkových vozů značek Ford a Lincoln. V zájmu rozšiřování svého obchodního modelu Ford nicméně aktivně vyhledává nové příležitosti. Proto investuje do oblastí elektrifikace, autonomní jízdy a mobility. Prostřednictvím společnosti Ford Motor Credit Company zároveň Ford poskytuje finanční služby. Další informace o produktech, službách a aktivitách Fordu lze nalézt na www.corporate.ford.com.

Kontakty pro média

Petr Burián

Petr Burián

Kontakt pro média Public Relations Communication & Public Affairs Manager 603 263 510 LinkedIn

Související příběhy

Přejeme si stát se přední světovou automobilkou poskytující špičkové služby.

Společnost Ford působí po celém světě, a proto jsou pro nás důležité konkrétní standardy, podle kterých se můžeme sami posuzovat a podle kterých nás mohou posuzovat ostatní.