Skip to content
Aerodynamické modifikace zvyšují přítlačnou sílu o 22 procent
Aerodynamické modifikace zvyšují přítlačnou sílu o 22 procent

Tisková zpráva -

Legendární sportovní verze Mustangu poprvé míří do Evropy. Ford Mustang Mach 1 debutuje v Goodwoodu

  • Mustang Mach 1 přichází. Evropským zákazníkům přinese nejlepší jízdní vlastnosti ze všech variant Mustangu, které se v Evropě dosud oficiálně prodávaly, spolu s výkonem 338 kW (460 k)

  • Mustang Mach 1 dokáže zajíždět rychlé časy na závodním okruhu i přinést mnoho radosti z jízdy na běžných silnicích

  • Vůz disponuje šestistupňovou mechanickou převodovkou TREMEC, samosvorným diferenciálem, strmým řízením a podvozkem MagneRide®. Aerodynamické modifikace zvyšují přítlačnou sílu o 22 procent

  • Prostřednictvím speciální aplikace mohou fanoušci vytvořit a sdílet svoje vlastní videa s Mustangem Mach 1 nebo si vůz prohlížet v rozšířené realitě

/V Praze, 20. října 2020/ – Ford oznámil, že evropským zákazníkům poprvé nabídne Mustang také v limitované edici Mach 1, která je ještě více orientována na jízdní výkony a sportovní styl.

Evropská premiéra Mustangu Mach 1 se odehrála před virtuálním publikem z celého světa během Týdne rychlosti v britském Goodwoodu.

Zákazníci se mohou těšit na nejlepší jízdní vlastnosti ze všech variant Mustangu, které dosud Ford v Evropě nabízel, a také na jízdní výkony hodné legendárního označení Mach 1. Za nimi stojí speciálně naladěný motor 5.0 V81 o výkonu 338 kW (460 k), vylepšená aerodynamika a posílené chlazení.

Mach 1 je prvním v Evropě prodávaným produkčním Mustangem se sportovní šestistupňovou mechanickou převodovkou TREMEC. Tato rychlostní skříň disponuje funkcí automatického dorovnávání otáček při podřazování (tzv.meziplyny) a je osazena účinnějším chladičem oleje, aby obstála při vysoké zátěži na závodním okruhu. Zákazníci se mohou rozhodnout i pro 10stupňovou samočinnou převodovku Ford, v Mustangu Mach 1 rovněž osazenou účinnějším chladičem oleje a naladěnou s ohledem na možnost sportovní jízdy na uzavřené trati.

V zájmu ještě přesvědčivějších jízdních vlastností na silnici i na závodním okruhu dostal Mustang Mach 1 specifické naladění podvozku. Liší se pružiny, stabilizátory, pouzdra náprav i kalibrace adaptivních tlumičů MagneRide®.2 Díky novému softwaru posilovače se Mach 1 pyšní nejpreciznějším řízením ze všech evropských variant Mustangu.

S dynamickým potenciálem vozu koresponduje vnější design. Výrazné pruhy na kapotě a bočních partiích, sportovní detaily exteriéru a 19palcová kola z lehké slitiny odkazují na legendární modely Mustang Mach 1 z 60. a 70. let. Limitovaná edice Mach 1 bude nabízena v osmi exkluzivních kombinacích laku karoserie, pruhů a kontrastních linií. Každý vyrobený Mustang Mach 1 ponese plaketu se svým pořadovým číslem v sérii.

„Původní Mach 1 byl vrcholnou sportovní verzí produkčního Mustangu a svoje schopnosti prokázal úspěšným působením v motoristickém sportu,“ řekl Matthias Tonn, šéfkonstruktér programu Mustang Mach 1 pro Evropu. „Nový Mach 1 je nejtalentovanější Mustang, jaký se zatím dostal do Evropy. Je dimenzovaný pro nasazení na závodním okruhu a jeho specifický vzhled si legendární označení více než zaslouží.“

Při příležitosti premiéry Mustangu Mach 1 připravil Ford unikátní interaktivní program, jenž zájemcům umožní vytvořit v online aplikaci krátké video a sdílet ho na sociálních sítích. Uživatelé si mohou vybrat barevné provedení svého Mustangu Mach 1 i úhly záběru, z nichž má být vůz ve videu nasnímán. Aplikace nabídne také funkci rozšířené reality, jejímž prostřednictvím lze umístit Mustang Mach 1 do reálného prostředí.

Interaktivní aplikaci lze vyzkoušet na https://fordmustangmach1ar.com.

Legendární osmiválec

Mustang Mach 1 je poháněn celohliníkovým vidlicovým osmiválcem o objemu 5,0 l. V tomto modelu je naladěný na nejvyšší výkon 338 kW (460 k) a optimalizovaný pro sportovní jízdu na silnici i na závodním okruhu.

Otevřený vzduchový filtr, sací potrubí i škrticí klapky o průměru 87 mm má Mustang Mach 1 společné s modelem Mustang Shelby GT350, prodávaným v Severní Americe. Volnějšímu průtoku vzduchu motorem, který tyto komponenty přinesly, je přizpůsobeno naladění řídicí jednotky i vstřikovací soustavy, tvořené kombinací přímého a nepřímého vstřiku. Motor s vysokootáčkovým charakterem dosahuje nejvyššího výkonu v 7500 ot./min-1, točivý moment vrcholí hodnotou 529 Nm v 4600 ot./min-1.

Optimální průtok maziva a konzistentní výkon i při vysoké zátěži zajišťuje přídavný chladič motorového oleje, rovněž převzatý ze Shelby GT350, a nový adaptér olejového filtru. O nezaměnitelný zvukový doprovod se stará sportovní výfuková soustava s aktivním ventilem a čtyřmi koncovkami o průměru 4,5 palce (114 mm).

Obě nabízené převodovky splňují nároky na maximální dynamiku, přenos hnací síly a výkony na závodní trati. Šestistupňová manuální skříň TREMEC 3160 je osazena dvoutalířovou spojkou, proto suverénně snáší i agresivní změny rychlostních stupňů ve vysokých otáčkách. Vyznačuje se také krátkými drahami řazení.

Převodovka TREMEC využívá také technologii automatického dorovnání otáček při podřazování. Ta prostřednictvím řídicí elektroniky na krátký okamžik navýší otáčky motoru, tak aby se srovnaly otáčky hřídelí v převodovce. Výsledkem jsou hladké, přitom však velmi rychlé změny rychlostních stupňů směrem dolů, například při sportovní jízdě. Převodovka umožňuje také řadit vyšší rychlostní stupně bez ubrání plynu a vyšším teplotním nárokům čelí vlastním okruhem chlazení oleje.

Technicky vyspělá samočinná převodovka Ford s deseti rychlostními stupni má v Mustangu Mach 1 zdokonalený měnič točivého momentu a specifickou kalibraci, přizpůsobenou sportovnímu zaměření vozu. Druhý chladič oleje navyšuje chladicí kapacitu o 75 procent. Varianty s manuální i automatickou převodovkou jsou sériově vybaveny samosvorným diferenciálem, který má také vlastní chlazení.

Připraven na okruhy

Mustang Mach 1 těží z řady aerodynamických úprav, které vozu udělují vedle lepších jízdních výkonů také charakteristický vzhled, inspirovaný původními modely stejného jména.

Na přídi se objevuje nová dvoudílná horní mřížka, nová spodní mřížka, boční mřížky a také spoiler pod nárazníkem. To vše se podílí na lepší aerodynamice a účinnějším chlazení.

Mustang Mach 1 vytváří o 22 procent vyšší přítlačnou sílu než Mustang GT. Zadní difuzor je převzatý ze severoamerického modelu Mustang Shelby GT500 a zakrytování spodních partií je opatřeno žebry, která vedou chladicí vzduch k brzdám. Specifický zadní spoiler zajišťuje rovnoměrné rozložení aerodynamických sil mezi přední a zadní nápravu.

Podvozek je zkonstruovaný takovým způsobem, aby obstál i při ostré sportovní jízdě na závodním okruhu. Tlumiče pérování MagneRide® 2 s elektronicky regulovanou magnetoreologickou náplní se průběžně přizpůsobují aktuální provozní situaci a jejich naladění v Mustangu Mach E koresponduje s tužšími pružinami a zkrutnými stabilizátory. Za nejostřejší odezvou řízení ze všech v Evropě dosud prodávaných Mustangů stojí vedle nové kalibrace elektronického posilovače řízení také nápravnice a komponenty zavěšení z modelů Mustang Shelby GT350 a GT500.

Mustang Mach 1 dále dostal účinnější posilovač brzd s rychlejší odezvou. Devatenáctipalcová kola z lehké slitiny mají vpředu i vzadu o půl palce (127 mm) větší šířku a jsou obutá do sportovních pneumatik Michelin Pilot Sport 4.

Nová interpretace světoznámého designu

Ke stěžejním aspektům všech generací Mustangu Mach 1 patřil výrazný vzhled ve stylu závodních vozů, podtržený charismatickými kombinacemi laku a polepů.

Zájemci o nejnovější limitovanou edici budou vybírat z osmi kombinací laku karoserie a dekoračních pruhů. V nabídce bude šedá Fighter Jet s černooranžovými pruhy, stříbrná Iconic, černá Shadow Black a bílá Oxford White s černočervenými pruhy, modrá Velocity, oranžová Twister, červená Race a žlutá Grabber s černobílými pruhy.

Přední mřížky Mustangu Mach 1 jsou lakované černým lesklým lakem a na zádi i na obou předních blatnících se objevuje legendární logo Mach 1.

Interiér je vyveden v černém odstínu Ebony s hliníkovými dekoracemi v povrchové úpravě Dark Spindrift, kožená sedadla jsou obšitá šedými švy. Na palubní desce se nachází plaketa s logem Mach 1 a pořadovým číslem vozu v sérii. Specifické pro Mach 1 jsou rovněž prahové lišty a uvítací obrazovka na digitálním přístrojovém štítu.

Standardní výbava obsahuje vyhřívaná a odvětrávaná přední sedadla, vyspělý komunikační a zábavní systém Ford SYNC 3, 3 prémiový audiosystém B&O s dvanácti reproduktory nebo modem FordPass Connect,4 který zajišťuje online připojení.

Mustang Mach 1 byl poprvé představen v roce 1969. Oproti Mustangu GT měl výkonnější osmiválcové motory, závodní podvozek a specifický design. První generace Mustangu Mach 1 stanovila na solných pláních Bonneville 295 rychlostních a vytrvalostních rekordů a v letech 1969 a 1970 vybojovala mistrovské tituly v soutěžním šampionátu SCAA. Další verze následovaly v letech 1971, 1974 a 2003. Od roku 1969 bylo vyrobeno více než 300 000 vozů Mustang Mach 1.

Oficiálně homologované hodonoty spotřeby paliva budou zveřejněny před uvedením modelu na trh.

2 MagneRide® je registrovaná ochranná známka BWI Group.

3 Nenechte se při řízení rozptylovat. Je-li to možné, využívejte ovládání hlasem. Nedržte telefon za jízdy. Některé funkce nemusí být dostupné, je-li zařazen rychlostní stupeň. Ne všechny funkce jsou kompatibilní se všemi telefony.

4 Některé funkce mohou vyžadovat aktivaci.

Témata

Značky


Ford of Europe zajišťuje výrobu, servis a prodej automobilů značky Ford na 50 trzích. Zaměstnává přibližně 45 000 lidí v závodech, které zcela vlastní, a v konsolidovaných joint venture podnicích, respektive přibližně 58 000 lidí při započítání nekonsolidovaných podniků. Vedle finanční společnosti Ford Motor Credit Company zastřešuje Ford Europe také Ford Customer Service Division (divizi péče o zákazníky) a 18 výrobních závodů. První vozy Ford byly dodány do Evropy již v roce 1903 – tedy v roce, kdy byla založena samotná Ford Motor Company. Výroba vozů Ford v Evropě byla zahájena v roce 1911.

Ford Motor Company je společnost s celosvětovou působností. Navrhuje, vyrábí a prodává kompletní sortiment osobních vozů, užitkových vozů, SUV a elektromobilů značky Ford a luxusních vozů značky Lincoln. Prostřednictvím společnosti Ford Motor Credit Company poskytuje finanční služby. Usiluje o vybudování vedoucího postavení v oblastech elektrifikace, autonomní jízdy a mobility. Po celém světě Ford zaměstnává přibližně 188 000 lidí. Další informace o produktech, službách a aktivitách Fordu lze nalézt na www.corporate.ford.com.

Tento e-mail Vám byl zaslán na základě toho, že se nacházíte v databázi novinářů a dalších povolaných osob, jejímž zpracovatelem je společnost FORD MOTOR COMPANY, s.r.o. a správcem je společnost AMI Communications, spol. s r.o. V této databázi se nachází pouze Vaše osobní údaje, které jsou volně dostupné z veřejných zdrojů, případně údaje, které jste sám (sama) poskytl(a) společnostem FORD MOTOR COMPANY, s.r.o. nebo AMI Communications, spol. s r.o. Společnost AMI Communications vede databázi jako správce osobních údajů za účelem informování novinářů a dalších povolaných osob o tiskových zprávách a jiných relevantních informacích a sděleních. Nepřejete-li si dostávat od společnosti jakékoliv informace či pouze informace na toto téma, kontaktuje prosím společnost prostřednictvím telefonu +420 234 124 112, resp. e-mailu osobniudaje@amic.cz.

Kontakty pro média

Petr Burián

Petr Burián

Kontakt pro média Public Relations Communication & Public Affairs Manager 603 263 510 LinkedIn

Související příběhy

Přejeme si stát se přední světovou automobilkou poskytující špičkové služby.

Společnost Ford působí po celém světě, a proto jsou pro nás důležité konkrétní standardy, podle kterých se můžeme sami posuzovat a podle kterých nás mohou posuzovat ostatní.