Skip to content
Hybridní soustava Pumy Rally1 funguje na podobném principu jako v silničním voze Puma EcoBoost Hybrid.
Hybridní soustava Pumy Rally1 funguje na podobném principu jako v silničním voze Puma EcoBoost Hybrid.

Tisková zpráva -

Ford a M-Sport představují prototyp nového soutěžního vozu Puma Rally1 pro světový šampionát. Svoji elektrizující hybridní sílu předvede v Goodwoodu

  • M-Sport Ford World Rally Team představuje nový soutěžní automobil Puma Rally1 s hybridním pohonem, který bude od roku 2022 účinkovat v mistrovství světa FIA v automobilových soutěžích
  • Se silničním provedením kompaktního SUV Ford Puma má nový vůz společný řidičsky atraktivní charakter. Ve světové premiéře se představí na Festivalu rychlosti v Goodwoodu
  • Puma Rally1 je poháněna nabíjecím hybridním ústrojím a v závodním nasazení bude od příštího roku používat výhradně udržitelné nefosilní palivo

PRAHA, 8. července 2021 –M-Sport Ford World Rally Team dnes poprvé představil prototyp nového soutěžního vozu Puma Rally1, který od ročníku 2022 pomůže v mistrovství světa FIA v automobilových soutěžích odstartovat vzrušující novou éru elektrifikovaného závodění.

Světové veřejnosti se vůz poprvé ukazuje na tradičním Festivalu rychlosti v britském Goodwoodu. Jeho hnací ústrojí nové generace kombinuje přeplňovaný spalovací motor 1.6 EcoBoost s propracovaným 100kW elektromotorem a 3,9kWh baterií.

Nový soutěžní vůz lze vnímat jako vrcholnou interpretaci řidičsky atraktivního charakteru, jímž se kompaktní SUV Ford Puma vyznačuje.1Zároveň se v něm však odráží skutečnost, že Ford plně prosazuje elektrifikaci. Společnost letos oznámila, že od roku 2026 bude její kompletní portfolio osobních vozů nabízených v Evropě schopno bezemisní jízdy, přičemž od roku 2030 zde bude značka nabízet osobní vozy již výhradně s čistě elektrickým pohonem.

Elektrizující dynamiku Pumy Rally1 předvedou ve dnech 7. až 9. července na trati slavného goodwoodského závodu do vrchu závodní jezdec týmu M-Sport Ford Adrien Fourmaux a testovací jezdec Matthew Wilson.

„Ford je stoprocentně oddaný elektrifikované budoucnosti a mnohé inovace, které se dnes objevují v našich silničních vozech, vzešly ze soupeření v motoristickém sportu,“ řekl Mark Rushbrook, globální ředitel Ford Performance. „M-Sport Ford Puma Rally1 podrobí hybridní pohon té nejlepší zkoušce a prokáže, že tato technologie je schopna zajistit strhující výkony.“

Tým M-Sport Ford již dříve oznámil závazek uzavřít novou tříletou dohodu o zavedení hybridní technologie do nejvyšší úrovně světového soutěžního sportu. Nové propracované plug-in hybridní hnací ústrojí spojí dynamiku závodního vozu se schopností přejíždět mezi rychlostními zkouškami čistě na elektřinu.

Týmy kategorie Rally1 budou navíc od sezóny 2022 používat bezfosilní palivo, vyráběné 100procentně udržitelnou cestou ze syntetických a biologicky rozložitelných složek.

Hybridní soustava Pumy Rally1 funguje na podobném principu jako v silničním voze Puma EcoBoost Hybrid. Zachycuje energii, která při brzdění nebo jízdě setrvačností jinak přichází nazmar, a ukládá ji do baterie. Z ní je potom napájen elektromotor, který podle potřeby pomáhá snižovat spotřebu paliva nebo zlepšit jízdní výkony vozu. V případě Pumy Rally1 bude řidič moci opakovaně využít dodatečný výkon až 100 kW, vždy po dobu maximálně tří sekund.

Stejně jako v případě nabíjecího (plug-in) hybridního pohonu například Kugy Plug-In Hybrid lze baterii mezi rychlostními zkouškami dobíjet z externího zdroje, což trvá přibližně 25 minut. Hybridní soustava váží 95 kg. Je chlazena vzduchem i kapalinou a uložena v balistickém pouzdru, které odolá extrémnímu přetížení i nárazům v případě nehody.

„Nová éra vozů WRC představuje jeden z největších technických pokroků ve světovém šampionátu. Díky zavedení hybridního pohonu budou vozy výkonnější než kdykoli v historii a zároveň budou přímo odrážet pohonné ústrojí svých silničních protějšků,“ řekl Malcolm Wilson, výkonný ředitel společnosti M-Sport a držitel Řádu britského impéria. „Přechod na model Puma je velmi zajímavý, protože toto jméno už má v rallye tradici, vůz vypadá fantasticky a já se nemohu dočkat, až ho na začátku roku 2022 uvidím na startu slavné Rallye Monte Carlo.“

„Výjimečné je také představení nového vozu v Goodwoodu, protože se jedná o jednu z nejznámějších událostí v kalendáři motoristického sportu. Já i celý M-Sport se těšíme na pokračování velmi úspěšné spolupráce s Fordem. Naším společným cílem je dosahovat výsledků a udržet Ford v popředí i v této nové a velmi vzrušující éře,“ dodal Wilson.

Partnerství mezi Fordem a M-Sportem trvá již od roku 1997. Za tu dobu přineslo sedm mistrovských titulů a více než 1500 vítězství v rychlostních zkouškách. Nová Puma Rally1 nahradí Fiestu WRC, která si od roku 2017 zajistila tři mistrovské tituly.

Model Puma přinesl do segmentu kompaktních SUV vyhlášené jízdní vlastnosti vozů Ford spolu s nepřehlédnutelným designem. K jeho přesvědčivé dynamice a nízké spotřebě přispívá mild-hybridní pohon se 48V elektrickou soustavou.

1 Ford Puma má homologované emise CO2 117-155 g/km a homologovanou spotřebu paliva 4,5-6,8 l/100 km dle WLTP. Rozsahy emisí CO2 a spotřeby paliva se mohou u různých modelových variant nabízených na jednotlivých trzích lišit.

Uváděné hodnoty spotřeby paliva, emisí CO2 a dojezdu na elektřinu byly naměřeny dle technických požadavků a specifikací evropských směrnic (EC) 715/2007 a (EU) 2017/1151 v aktuálním znění. Standardizovaná testovací procedura umožňuje srovnání různých typů automobilů od různých výrobců.

Témata

Značky


Ford of Europe zajišťuje výrobu, servis a prodej automobilů značky Ford na 50 trzích. Zaměstnává přibližně 45 000 lidí v závodech, které zcela vlastní, a v konsolidovaných joint venture podnicích, respektive přibližně 58 000 lidí při započítání nekonsolidovaných podniků. Vedle finanční společnosti Ford Motor Credit Company zastřešuje Ford Europe také Ford Customer Service Division (divizi péče o zákazníky) a 18 výrobních závodů. První vozy Ford byly dodány do Evropy již v roce 1903 – tedy v roce, kdy byla založena samotná Ford Motor Company. Výroba vozů Ford v Evropě byla zahájena v roce 1911.

O společnosti Ford Motor Company

Ford Motor Company (NYSE: F) je globální společnost se sídlem v Dearbornu ve státě Michigan, která se zavázala pomáhat budovat lepší svět, kde se každý člověk může svobodně pohybovat a plnit si své sny. Firemní plán Ford+, zaměřený na růst a tvorbu hodnot, kombinuje stávající silné stránky, nové schopnosti a dlouhodobě budované vztahy se zákazníky s cílem obohatit jejich zážitky a prohloubit jejich loajalitu. Ford navrhuje, vyrábí, prodává a servisuje kompletní řadu stále více elektrifikovaných osobních a užitkových vozidel vybavených permanentním online připojením: Užitkové a osobní vozy Ford a luxusní vozy Lincoln. Společnost usiluje o vedoucí pozici v oblasti elektrifikace, online automobilových služeb a řešení mobility včetně technologie autonomního řízení, a poskytuje finanční služby prostřednictvím společnosti Ford Motor Credit Company. Ford zaměstnává po celém světě přibližně 186 000 lidí. Další informace o společnosti, jejích produktech a společnosti Ford Motor Credit Company jsou k dispozici na adrese corporate.ford.com.

Tento e-mail Vám byl zaslán na základě toho, že se nacházíte v databázi novinářů a dalších povolaných osob, jejímž zpracovatelem je společnost FORD MOTOR COMPANY, s.r.o. a správcem je společnost AMI Communications, spol. s r.o. V této databázi se nachází pouze Vaše osobní údaje, které jsou volně dostupné z veřejných zdrojů, případně údaje, které jste sám (sama) poskytl(a) společnostem FORD MOTOR COMPANY, s.r.o. nebo AMI Communications, spol. s r.o. Společnost AMI Communications vede databázi jako správce osobních údajů za účelem informování novinářů a dalších povolaných osob o tiskových zprávách a jiných relevantních informacích a sděleních. Nepřejete-li si dostávat od společnosti jakékoliv informace či pouze informace na toto téma, kontaktuje prosím společnost prostřednictvím telefonu +420 234 124 112, resp. e-mailu osobniudaje@amic.cz.

Kontakty pro média

Petr Burián

Petr Burián

Kontakt pro média Public Relations Communication & Public Affairs Manager 603 263 510

Související příběhy

Přejeme si stát se přední světovou automobilkou poskytující špičkové služby.

Společnost Ford působí po celém světě, a proto jsou pro nás důležité konkrétní standardy, podle kterých se můžeme sami posuzovat a podle kterých nás mohou posuzovat ostatní.