Skip to content
Aerodynamický exteriér transformuje ducha a asertivní styl ikonického amerického SUV pro novou elektrickou éru.
Aerodynamický exteriér transformuje ducha a asertivní styl ikonického amerického SUV pro novou elektrickou éru.

Tisková zpráva -

Ford elektrifikuje legendární značku a představuje nový, plně elektrický Explorer, navržený a vyrobený v Evropě

  • Nový crossover Explorer spouští novou vlnu odvážných, ikonických elektromobilů, které vycházejí z amerických kořenů značky Ford a jsou určeny pro Evropu
  • Plně elektrický Explorer s nejmodernějším palubním systémem, 15palcovou pohyblivou obrazovkou, bezdrátovou integrací aplikací a vyspělými asistenčními systémy nabízí vynikající digitální uživatelskou zkušenost
  • Součástí promyšlených odkládacích prostor v interiéru, které přijdou vhod při nejrůznějších dobrodružstvích, je skrytá schránka nebo 17litrová středová konzola s dostatkem místa třeba na notebook
  • Delší výlety nebudou pro Explorer problém, protože jeho baterii lze nabít z 10 na 80 procent za 25 minut. 1 Cestovní komfort zvyšuje řada užitečných funkcí od asistentu změny jízdního pruhu až po masážní sedadlo řidiče

PRAHA, 21. března 2023 – Ford dnes představil zcela nový elektrický Explorer – odvážně pojatý nový elektromobil, který kombinuje německou konstrukční vyspělost s výrazným americkým stylem.

Explorer je první z vlny nových inovativních elektromobilů značky Ford a otevírá cestu k naprostému přerodu značky Ford v Evropě. Crossover střední třídy nabízí pět míst k sezení ve dvou řadách sedadel a je vybaven vším potřebným k rodinným cestám za dobrodružstvím.

Plně elektrický Explorer byl zkonstruován v Německu, kde se bude také vyrábět. Celé posádce nabízí vynikající digitální uživatelskou zkušenost. K nejzajímavějším novým prvkům výbavy patří rozměrná pohyblivá dotyková obrazovka SYNC Move, 2online infotainment s akustikou přizpůsobenou interiéru, bezdrátová integrace aplikací a pokročilé asistenční technologie. 3

Díky koncepci připravené na dobrodružství a objemu zavazadlového prostoru přibližně 470 litrů v pětimístné konfiguraci je nejnovější elektromobil značky Ford ideální pro objevování města i odlehlejších oblastí. Do 17litrové konzoly mezi řidičem a spolujezdcem se vejde 15palcový notebook. Ukládání a přepravu menších i větších předmětů usnadňuje také skrytá schránka a bezdotykové ovládání pátých dveří.

S futuristickým designem exteriéru koresponduje ultramoderní interiér s prémiovými materiály a moderními prvky, jako jsou výrazně tvarovaná sportovní sedadla nebo sofistikovaný soundbar, jaký by bylo možné očekávat spíše v revolučním koncepčním automobilu než v sériově vyráběném rodinném voze. To vše je spojeno se schopností rychlého nabíjení z 10 na 80 % za pouhých 25 minut 1 a přístupem k 500 000 nabíjecích míst (od příštího roku) po celé Evropě.

„Explorer je průkopníkem nové generace vzrušujících elektromobilů Ford. Vychází z našich amerických kořenů, ale vyrábí se v Kolíně nad Rýnem pro evropské zákazníky, je připraven na velká dobrodružství a je plně vybaven vším, co budou naši zákazníci potřebovat v každodenním životě,“ řekl Martin Sander, generální ředitel Ford Model e pro Evropu.

Stylový, inteligentní a připravený na delší cesty

Nový elektrický Explorer je prvním elektromobilem, který Ford velkosériově vyrábí ve svém novém centru výroby elektromobilů v německém Kolíně nad Rýnem. Společnost se již dříve zavázala, že od roku 2030 bude v Evropě nabízet osobní vozy výhradně s elektrickým pohonem.

Aerodynamický exteriér transformuje ducha a asertivní styl ikonického amerického SUV pro novou elektrickou éru. Definujícím prvkem je zde výrazný „štít“ na místě tradiční masky chladiče.

Informační a zábavní systém SYNC Move 2 v Exploreru je vybaven pohyblivou 15palcovou pohyblivou obrazovkou, která se může podle potřeby řidiče plynule posouvat nahoru a dolů a skrývá tajný úložný prostor na cenné věci. Přihrádka pro dva velké chytré telefony je standardně dodávána s bezdrátovou nabíječkou4 a systém SYNC Move poskytuje bezdrátovou kompatibilitu s Android Auto i Apple CarPlay. 5

Nabíjení na cestách i doma bude rychlé a snadné. Explorer totiž pomůže řidiči naplánovat nejvhodnější zastávky na nabíjení podél trasy. Nabíjení doma lze načasovat tak, aby se využila levnější elektřina, pokud je k dispozici, a aby při ranním odjezdu měla baterie i kabina optimální teplotu.

Explorer, který bude dostupný s pohonem zadní nápravy nebo ve verzi s pohonem všech kol, nabízí také řadu funkcí, které zajistí, že celá posádka bude po příjezdu do cíle stejně svěží a energická jako na začátku. Standardně dodávaná komfortní výbava zahrnuje vyhřívání předních sedadel a volantu, masážní sedadlo řidiče a dvouzónovou klimatizaci. Ke standardně dodávanému bezklíčovému odemykání lze na přání doplnit bezdotykové ovládání pátých dveří, se kterým mohou majitelé otevřít zavazadlový prostor mávnutím nohou pod zadním nárazníkem, když přijdou k vozu s plnou náručí například sportovního vybavení.

V sadě asistenčních systémů se poprvé v evropské nabídce značky Ford objevuje asistent změny jízdního pruhu, 3 který umožňuje plynulou a bezpečnou změnu jízdního pruhu pouhým zapnutím ukazatele směru, a asistent bezpečného vystupování,3 který před otevřením dveří v rušných centrech měst varuje před blížícími se cyklisty.

Dobrodružství ve skutečném světě

Aby Ford demonstroval přednosti Exploreru, navázal spolupráci s influencerkou a cestovatelkou Lexie Alfordovou a naplánoval s ní globální expedici v elektrickém Exploreru. Alfordová, milionům lidí známá také jako Lexie Limitless, je nejmladším člověkem, který navštívil všechny země světa. Její cesta kolem světa začne ještě letos a je inspirovaná výpravou cestovatelské rekordmanky Alohy Wanderwell ve Fordu Model T, kterou před 100 lety sponzoroval Ford.

Počínaje dneškem si mohou zákazníci ze svého počítače nebo mobilního zařízení vyzkoušet virtuální testovací jízdy elektrickým Explorerem v různých prostředích.

Nový plně elektrický Explorer bude k dispozici ve dvou bohatě vybavených variantách, Explorer a Explorer Premium. Příjem objednávek zahájí Ford během letošního roku, základní cena bude podle předběžných předpokladů nižší než 45 000 eur (v přepočtu přibližně 1,1 mil. Kč). 6 Rezervace budou na oficiálních stránkách Fordu v jednotlivých evropských zemích otevřeny brzy po zveřejnění této tiskové zprávy.

# # #

1 Uvedená doba nabíjení vychází z počítačových simulací výrobce. Rychlost nabíjení se snižuje s tím, jak se baterie blíží své maximální kapacitě. Výsledky se mohou lišit v závislosti na vytížení sítě a stavu nabití baterie.

2 Nenechte se při řízení rozptylovat. Je-li to možné, využívejte ovládání hlasem. Nedržte telefon za jízdy. Některé funkce nemusí být dostupné, je-li zařazen rychlostní stupeň. Ne všechny funkce jsou kompatibilní se všemi telefony.

3 Asistenční systémy jsou podpůrné. Nenahrazují úsudek a pozornost řidiče a nezbavují ho povinnosti ovládat vůz. Podrobnosti jsou uvedeny v návodu k obsluze.

4 Bezdrátové nabíjení nemusí být kompatibilní se všemi mobilními telefony.

5 Vyžaduje telefon s aktivním datovým tarifem a kompatibilním softwarem. Systém SYNC 4 během používání neovládá produkty třetích stran. Za funkčnost produktů třetích stran odpovídají výhradně tyto strany.

6 Orientační cena včetně DPH, bez nákladů na přepravu. Konečná cena bude potvrzena v průběhu roku 2023.

Uvedené informace jsou předběžné a byly správné v době odevzdání tohoto dokumentu do výroby. Společnost Ford nicméně vyznává strategii neustálého zdokonalování svých produktů. Právo na změny bez předchozího upozornění vyhrazeno.

Oficiálně homologované hodnoty dojezdu budou zveřejněny před zahájením prodeje.

Témata


Ford, globální americká společnost, která je již více než 100 let pevně spjata s Evropou, usiluje o svobodu pohybu, která jde ruku v ruce s péčí o planetu a o sebe navzájem. Plán společnosti Ford+ s obchodními jednotkami Model e, Ford Pro a Ford Blue urychluje její evropskou transformaci směrem k plně elektrické a uhlíkově neutrální budoucnosti v roce 2035. Společnost se vydává vpřed s novými odvážnými elektromobily, z nichž každý je navržen s ohledem na evropské řidiče, a inovacemi ve službách, které pomáhají lidem spojovat se, komunitám růst a firmám prosperovat. Prodej a servis vozů Ford na 50 jednotlivých evropských trzích zahrnuje také činnost společnosti Ford Motor Credit Company, divize zákaznických služeb Ford a 14 výrobních závodů (osm plně vlastněných a šest nekonsolidovaných závodů ve společném podniku) se čtyřmi centry v Kolíně nad Rýnem v Německu, ve Valencii ve Španělsku a ve společném podniku v Craiově v Rumunsku a v Kocaeli v Turecku. Společnost Ford zaměstnává přibližně 34 000 lidí ve svých plně vlastněných závodech a konsolidovaných společných podnicích a přibližně 54 000 lidí včetně nekonsolidovaných podniků v celé Evropě. Další informace o společnosti, jejích produktech a úvěru Ford Credit jsou k dispozici na adrese www.corporate.ford.com

O společnosti Ford Motor Company

Ford Motor Company (NYSE: F) je globální společnost se sídlem v Dearbornu ve státě Michigan, která se zavázala pomáhat budovat lepší svět, kde se každý člověk může svobodně pohybovat a plnit si své sny. Firemní plán Ford+, zaměřený na růst a tvorbu hodnot, kombinuje stávající silné stránky, nové schopnosti a dlouhodobě budované vztahy se zákazníky s cílem obohatit jejich zážitky a prohloubit jejich loajalitu. Společnost Ford vyvíjí a dodává inovativní, oblíbené pick-upy a SUV vozy Ford, užitkové dodávky a luxusní vozy Lincoln, jakož i pokročilé služby konektivity. Kromě toho si Ford buduje vedoucí postavení v oblasti řešení mobility, včetně technologie autonomního řízení, a poskytuje finanční služby prostřednictvím společnosti Ford Motor Credit Company. Ford zaměstnává po celém světě přibližně 182 000 lidí. Další informace o společnosti, jejích produktech a společnosti Ford Motor Credit Company jsou k dispozici na adrese corporate.ford.com.

Tento e-mail Vám byl zaslán na základě toho, že se nacházíte v databázi novinářů a dalších povolaných osob, jejímž zpracovatelem je společnost FORD MOTOR COMPANY, s.r.o. a správcem je společnost AMI Communications, spol. s r.o. V této databázi se nachází pouze Vaše osobní údaje, které jsou volně dostupné z veřejných zdrojů, případně údaje, které jste sám (sama) poskytl(a) společnostem FORD MOTOR COMPANY, s.r.o. nebo AMI Communications, spol. s r.o. Společnost AMI Communications vede databázi jako správce osobních údajů za účelem informování novinářů a dalších povolaných osob o tiskových zprávách a jiných relevantních informacích a sděleních. Nepřejete-li si dostávat od společnosti jakékoliv informace či pouze informace na toto téma, kontaktuje prosím společnost prostřednictvím telefonu +420 234 124 112, resp. e-mailu osobniudaje@amic.cz.

Kontakty pro média

Petr Burián

Petr Burián

Kontakt pro média Public Relations Communication & Public Affairs Manager 603 263 510 LinkedIn

Související příběhy

Přejeme si stát se přední světovou automobilkou poskytující špičkové služby.

Společnost Ford působí po celém světě, a proto jsou pro nás důležité konkrétní standardy, podle kterých se můžeme sami posuzovat a podle kterých nás mohou posuzovat ostatní.