Skip to content
Z Le Mans přímo do Goodwoodu: v čele vozů Ford Performance představovaných na Festivalu rychlosti stojí závodní Ford GT
Z Le Mans přímo do Goodwoodu: v čele vozů Ford Performance představovaných na Festivalu rychlosti stojí závodní Ford GT

Tisková zpráva -

Z Le Mans přímo do Goodwoodu: v čele vozů Ford Performance představovaných na Festivalu rychlosti stojí závodní Ford GT

  • Závodu do vrchu na Festivalu rychlosti 2016 v britském Goodwoodu se zúčastní závodní vůz Ford GT se startovním číslem 66, který minulý týden jel 24 hodin Le Mans; pilotovat ho budou Marino Franchitti a Dirk Müller
  • Do Goodwoodu se opět vrátí i Ken Block, tentokrát za volantem Fordu Fiesta ST RX43, jenž dokáže akcelerovat z nuly na 96 km/h (60 mil v hodině) za 1,8 sekundy
  • Mustang RTR bude v Goodwoodu řídit profesionální drifter a světový šampion Vaughn Gittin Jr,; za volant nového sportovního pick-upu 
  • F-150 Raptor usedne Ben Collins, bývalý „Stig“ z televizního pořadu Top Gear
  • Statická expozice Fordu představuje sportovní modely Ford Mustang, Focus RS a Fiesta ST200, stejně jako modely nové řady ST-Line včetně Mondea ST-Line

/V Praze, 24. června 2016/ – Závodní vůz Ford GT se startovním číslem 66 zamířil ze závodního okruhu La Sarthe ve francouzském Le Mans přímo na Festival rychlosti v britském Gooodwoodu.

Vítězný tým z Le Mans reprezentují v Goodwoodu dva jezdci týmu Ford Chip Ganassi Racing: Dirk Müller, jeden z pilotů vítězného Fordu GT se startovním číslem 68, a Marino Franchitti.

Ford GT se startovním číslem 68 vyhrál v letošním Le Mans třídu LM GTE Pro přesně 50 let poté, co Ford v legendárním vytrvalostním závodě dosáhl historického úspěchu, když obsadil všechna tři místa na stupních vítězů. Ford GT se startovním číslem 69 dojel na třetím místě, vozy č. 66 a 67 skončily na čtvrté, respektive deváté pozici.

V Goodwoodu se k Fordu opět připojí Ken Block, hvězda internetu a konzultant vývoje Fordu Focus RS. Do závodu do vrchu nastoupí se svojí silně upravenou Fiestou ST RX43 dosahující výkonu 478 kW (650 k).

Kompresorem přeplňovaný Mustang RTR bude v Goodwoodu řídit šampion driftingu Vaughn Gittin Jr. a za volant nového sportovního pick-upu Ford F-150 Raptor usedne Ben Collins, bývalý „Stig“ z televizního pořadu Top Gear.

Návštěvníci statické expozice Fordu na letošním Festivalu rychlosti si budou moci prohlédnout například nový Focus RS, Ford Mustang ve variantách fastback i convertible, oceňovanou Fiestu ST i její novou verzi Fiesta ST200 s výkonem 147 kW (200 k).

Ford v Goodwoodu vystavuje také novou řadu sportovně stylizovaných modelů
ST-Line. Vedle Fiesty ST-Line a Focusu ST-Line do ní patří i nové
Mondeo ST-Line, které se v Goodwoodu představuje veřejnosti vůbec poprvé.

Závodní Ford GT Le Mans

Ford letos nasazuje dva vozy Ford GT týmu Ford Chip Ganassi Racing v mistrovství světa FIA ve vytrvalostních závodech a další dva v seriálu IMSA WeatherTech SportsCar Championship. Všechny čtyři vozy se minulý víkend zúčastnily závodu 24 hodin Le Mans, kde bojovaly o vavříny ve třídě GTE Pro.

Ford GT se startovním číslem 68 protnul cílovou čáru v neděli 19 června ve tři hodiny odpoledne po těžkém souboji s Ferrari se startovním číslem 82. Jejich duel dal vzpomenout na soupeření obou značek před padesáti lety. Vítězný Ford GT 68 se definitivně ujal vedení ve dvacáté hodině závodu.

Ford GT se startovním číslem 66 zpočátku bojoval o přední příčky, než ho potkal menší problém s elektroinstalací. Znovu bude závodit na šestihodinovce na Nürburgringu, která se jede 24. července jako součást světového vytrvalostního šampionátu.

Všechny čtyři vozy Ford GT týmu Ford Chip Ganassi Racing mají odlehčené šasi z hliníku a uhlíkových vláken, vnější panely karoserie rovněž z uhlíkových vláken a dvěma turbodmychadly přeplňovaný motor EcoBoost V6 o výkonu 368 kW (500 k).

Závodní Ford GT vychází z nového supersportovního modelu Ford GT, jenž je technicky nejvyspělejším vozem v dosavadní historii Fordu. Slouží jako výkladní skříň nejmodernějších technických řešení značky v oblastech snižování hmotnosti, aerodynamiky a motorů EcoBoost.

Ken Block a jeho Fiesta STRX43

Ford Fiesta ST RX43 letos účinkoval v hlavní roli osmého pokračování video série Gymkhana, která má celkem na kontě hodně přes 300 milionů zhlédnutí.

Motor 2.0 EcoBoost je zde naladěný na výkon 478 kW (650 koní) a točivý moment 900 Nm. Díky tomu zvládne Blockova Fiesta ST RX43 akceleraci 0–96 km/h (60 mil v hodině) v neuvěřitelném čase 1,8 s.

Ready to Rock Mustang

Za vznikem vozu Ford Mustang GT RTR (Ready to Rock) stojí šampion driftingu Vaughn Gittin Jr. Kompresorem přeplňovaný motor V8 dosahuje výkonu 540 kW (735 k).

Ford Mustang GT RTR má také snížený nastavitelný podvozek, tužší stabilizátory, speciální kola a agresivně stylizované doplňky karoserie s výraznými stříbrnými „nozdrami‘“ po stranách horní mřížky, novým předním spoilerem, nástavci prahů, zadním difuzorem a větším spoilerem na víku zavazadlového prostoru.

Nezkrotný Ford F-150 Raptor

Ben Collins, bývalý „Stig“ z pořadu Top Gear, se zúčastní goodwoodského závodu do vrchu za volantem nového sportovního pick-upu Ford F-150 Raptor. Ten se pyšní vysokopevnostní hliníkovou karoserií, díky níž je přibližně o čtvrt tuny lehčí než předchozí model.

F-150 Raptor je poháněn zcela novým zážehovým motorem EcoBoost 3,5 l druhé generace. Pro sportovní jízdu mimo zpevněné komunikace je vybaven tuhým ocelovým rámem, pérováním s dlouhými zdvihy, tlumiči FOX Racing, 10stupňovou samočinnou převodovkou a inovativním systémem volby jízdních režimů. Ten umožňuje řidiči zvolit optimální nastavení pro daný povrch – např. sníh, písek atd.

Atrakce pro návštěvníky

Třípodlažní, 10 metrů vysoký stánek Ford Performance poskytuje jeden z nejlepších výhledů na areál festivalu, jaké lze v Goodwoodu najít. Na dvou patrech jsou pro návštěvníky připravené i dalekohledy.

Připravena bude rovněž „adrenalinová procházka“ spojená s prohlídkou závodního Fordu GT skrz visutou skleněnou podlahu a také soutěž pro návštěvníky, jejímž prostřednictvím Ford připomíná své partnerství s elitním cyklistickým týmem Team Sky, který se právě připravuje na slavnou Tour de France. 

Témata

Značky


Ford Motor Company je společnost s celosvětovou působností. Ústředí má v Dearbornu v americkém státě Michigan. Zabývá se výrobou automobilů a individuální mobilitou v širším smyslu. Po celém světě má 62 výrobních závodů a zaměstnává přibližně 201 000 lidí. Její hlavní náplní je navrhování, výroba, prodej a údržba osobních i užitkových vozů značek Ford a Lincoln. V zájmu rozšiřování svého obchodního modelu Ford nicméně aktivně vyhledává nové příležitosti. Proto investuje do oblastí elektrifikace, autonomní jízdy a mobility. Prostřednictvím společnosti Ford Motor Credit Company zároveň Ford poskytuje finanční služby. Další informace o produktech, službách a aktivitách Fordu lze nalézt na www.corporate.ford.com.

Kontakty pro média

Petr Burián

Petr Burián

Kontakt pro média Public Relations Communication & Public Affairs Manager 603 263 510

Související příběhy

Přejeme si stát se přední světovou automobilkou poskytující špičkové služby.

Společnost Ford působí po celém světě, a proto jsou pro nás důležité konkrétní standardy, podle kterých se můžeme sami posuzovat a podle kterých nás mohou posuzovat ostatní.